Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Projekty

William H. Kilpatrick w swojej książce The Project Method zaproponował metodę nauczania, która akcentowała rolę samodzielnego zdobywania wiedzy przez uczniów w toku wspólnego realizowania zainicjowanego przez nauczyciela zadania. Idea metody projektu sprawdza się również w edukacji historycznej. Na stronie publikujemy projekty edukacyjne, w których uczniowie podejmują pracę nad interpretacją dwudziestowiecznych doświadczeń totalitaryzmów. W swoich działaniach wykorzystują wiele narzędzi i rozwiązań, wykraczających poza standardowy szkolny schemat nauczania historii.

Znajdź projekt

Ostatnio dodane projekty

Edukacja na rzecz praw człowieka w miejscach pamięci w kontekście europejskich doświadczeń zbrodni
24 czerwca 2014
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście realizuje polsko–niemiecko–rosyjski projekt „Edukacja na rzecz praw człowieka w miejscach pamięci w kontekście europejskich doświadczeń zbrodni”. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Miejsca Pamięci Bergen-Belsen oraz Muzeum Historii Represji Politycznych Perm-36. 
 
Spacerem po żydowskiej Warszawie
23 czerwca 2014

Dział edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza młodzież i nauczycieli do wzięcia udziału w bezpłatnych spacerach po żydowskiej Warszawie. Możliwy jest też spacer wirtualny. Przewodnik zawita w Państwa szkole i – podczas wybranej lekcji – zaprosi uczniów w wirtualną podróż w czasie, złożoną z archiwalnych zdjęć, ciekawych map i poruszających tekstów wspomnieniowych.

 
30 października - Dniem Pamięci Ofiar Represji Politycznych
16 października 2013

Projekt „30 października” to przypomnienie o tragicznych kartach historii Rosji. To próba wymienienia z nazwiska chociaż niewielkiej części z milionów ludzi, którzy ucierpieli w wyniku stalinowskich represji, tych, którzy z powodów politycznych i w sfałszowanych sprawach po uproszczonym śledztwie zostali skazani na rozstrzelanie, pozbawienie wolności w więzieniach i obozach Gułagu.

 
Gdańskie Miniatury - historia wielowymiarowa miasta
03 października 2013

To realizowany od 2009 roku przez Instytut Kultury Miejskiej projekt łączący edukację historyczną z grą miejską i konkursami. Dzięki atrakcyjnym formom z powodzeniem pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, a także dorosłym zainteresowanym historią, niezwykłe miejsca i postaci związane z Gdańskiem.

 
 |  1  |  …  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  …  |  42  | 
Projekty najczęściej czytane
„Memento”. Obóz koncentracyjny dla dzieci w Litzmannstadt [Łódź]
08 maja 2008
Sytuacja Polaków podczas II wojny światowej — w historycznej perspektywie Głuchołaz
20 października 2008
„Auschwitz. Memento — multimedialne archiwum”
24 października 2007
„Kop tam, gdzie stoisz”: Malachow - Obóz przyległy Ravensbrück („Grabe, wo du stehst”: Malachow - Ein Aussenlager von Ravensbrück)
04 lutego 2009