To jest miejsce publikacji materiałów „do pobrania”, które mogą służyć szeroko rozumianej edukacji (nie tylko historycznej), być przydatne w życiu szkoły i aktywność pozaszkolnej, zarówno nauczycieli, jak i uczniów: dłuższe artykuły, instrukcje, dokumenty oświatowe (np. odnoszące się do zarządzeń ministerialnych), podręczniki, scenariusze itp. Także materiały pokazujące, jak z edukacją radzą sobie nauczyciele w innych krajach europejskich.
Chętnie przedstawimy tu teksty nadesłane przez użytkowników naszego portalu, którzy zechcą podzielić się z innymi swoim doświadczeniem i służyć pomocą w rozwiązywaniu różnych problemów.
Jedna z prac podejmująca wątek polski, nagrodzona w rosyjskim konkursie historycznym (edycja 2011/12) dla młodzieży szkolnej Człowiek w historii. Rosja — XX wiek, organizowanym przez Stowarzyszenie „Memoriał”.

Celem załączonego artykułu jest pokazanie na podstawie kilku przykładów dotyczących pomników Lenina w Rosji (opiniowania) polityki historycznej i zaproponowania kilku generalnych wniosków na temat tej polityki.
Materiał pochodzi z partnerskiej strony „Uroki istorii”.

Publikujemy zaprezentowany w „Karcie” nr 69. artykuł na temat powstawania czasopisma „Karta” i instytucji Ośrodek KARTA.

Andrij Portnow recenzuje podręcznik (pod red. O. I. Pometuna, N. M. Gupana) pt. „Historia Ukrainy. Podręcznik dla 11 klasy szkół ogólnooświatowych” (Kijów, Oswita, 2011). Ocenie podano przedstawienie w podręczniku kwestii relacji polsko-ukraińskich, np. rzezi wołyńskiej 1943 roku czy postrzegania przez Ukraińców wydarzeń we wrześniu 1939 roku oraz np. wydarzeń pomarańczowej rewolucji.

„Opowiem ci o wolnej Polsce” to program edukacyjny przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem programu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski, pokazanie w jaki sposób na przestrzeni 50 lat kształtowało się społeczeństwo obywatelskie. Ważnym elementem pracy nad projektem są spotkania oraz wywiady młodzieży ze świadkami historii. Młodzież ma szansę dotrzeć do historii znanych, ale i tych mniej znanych – poznać losy ludzi biorących aktywny udział w wydarzeniach z przeszłości, odkryć dzieje miejscowości i regionu, poczuć klimat i atmosferę z tamtych lat. Publikacja zawiera teksty o tym, kim jest świadek historii, jak zrealizować projekt oraz scenariusze lekcji.
Spis treści:
1. rozdział: Opowiem ci o wolnej Polsce - wideoklip
2. rozdział: Notacja - relacja świadka historii nagrana kamerą
3. rozdział: Na co należy uważać podczas wywiadu
4. rozdział: Ogólnopolski finał projektu
5. rozdział: Sztygarka - film
6. rozdział: Był taki czas - film
7. rozdział: Wojna - film
8. rozdział: Materiały pomocnicze do scenariusza lekcji pt. Kto pyta nie błądzi.
