Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

Dwumiesięcznik „Nowa Europa Wschodnia”

Udostępnij na Facebooku

Autor: Agnieszka Kudełka

To dwumiesiecznik adresowany do wszystkich zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. Prezentuje on artykuły dotyczące zarówno polityki, historii, kultury, jak i życia codziennego naszych wschodnich sąsiadów – „by pokazać możliwie najpełniejszy obraz regionu”. Szczególnie ciekawe są artykuły publicystyczne i recenzje dotyczące minionych i współczesnych relacji Polski i Polaków ze swoimi wschodnimi sąsiadami, a także artykuły na temat nauczania o tych problemach.

Dwumiesięcznik można w całości pobrać na stronie internetowej czasopisma. Znajdują się tam też inne artykuły, polecamy także gorąco uwadze czytelnika naszej strony:

1) „Wojna bez Hitlera i Stalina” (Zbigniew Rokita)
„Kiedy poprosiłem autora książki Dotknięcie anioła, żeby opowiedział mi, jak zachowywali się żołnierze Armii Czerwonej po wkroczeniu na niemieckie terytoria, przeprosił i powiedział, że nie czuje się kompetentny, żeby mówić na ten temat. Czy to nie piękne, kiedy świadek historii potrafi powstrzymać się przed pokusą zaczynania zdań od „zawsze”, „wszyscy” albo „wszędzie”?”

2) „Wielka parafraza historii” (Zbigniew Rokita):
„Czy dyplomację można uprawiać w piżamie? Rosjanom zależy na Osetii Południowej czy na czymś więcej? Czy Putin lubił się z Bushem? Dzięki książce Mała wojna, która wstrząsnęła światem dowiadujemy się, że polityka nie toczy się na innej planecie, a tworzą ją ludzie podobni do nas. I że jest fascynująca!”

3) „Czego nauczono mnie o Rosji?” (Artur Kacprzak):
„Poznałem, szanuję i przechowuję w swojej pamięci bolesną historię relacji polsko-rosyjskich. Staram się też trzeźwo patrzeć na polskiego wschodniego sąsiada, dostrzegać jego wady i płynące z jego strony zagrożenia. Ale chcę też odważyć się myśleć i pisać o kładzeniu podwalin pod budowanie w Rosji wolności, jak o ostatecznym celu polskiej polityki wschodniej.”

4) „Zgubny dyskurs kresowy” (Andrzej Szeptycki):
„Nasze myślenie o Wschodzie często napotyka dwa problemy. Pierwszy z nich to idealizm, czy może raczej sentymentalizm, towarzyszący nam przy powrocie na ziemie przodków. Drugi grzech to mniej lub bardziej świadome stosowanie podwójnych standardów.”

5) „Sprzeczności Wasyla Wyszywanego” (Z Timothy Snyderem rozmawia Paweł Pieniążek):
Europa funkcjonuje według wizji I wojny światowej, gdzie racja należy do zwycięzców. Dlatego o Habsburgach raczej nie mówi się ciepło. Zwyciężył mit paneuropejski, a razem z nim republiki. Narodziło się przekonanie, że imperia wielonarodowe muszą upaść, bo były złe, a przynajmniej dysfunkcjonalne.

(ak)

Portal „Nowa Europa Wschodnia”

Czy wiesz, że...
Zbiory ikonograficzne Ośrodka KARTA (OK) obejmują blisko 150 tysięcy zdjęć? Archiwum Fotografii OK istnieje od 1996 roku. Jego celem jest gromadzenie i opracowanie zbioru fotografii z zakresu historii społecznej XX wieku z terenu Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, ratowanie ...