Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” (recenzja)

Udostępnij na Facebooku

Autor: Agnieszka Kudełka

Książka Swietłany Aleksijewicz pokazuje Wielką Wojnę Ojczyźnianą z perspektywy kobiety i odsłania jej dotychczas mało znane strony. 

Książka była gotowa już w 1983 roku jednak w Polsce została wydana przez wydawnictwo Czarne w 2010 roku.

Swietłana Aleksijewicz, dziennikarka i reporterka urodzona w Iwano-Frankiwsku w 1948 roku, mieszkająca następnie na Białorusi, spisuje zapomniane historie kobiet, które przeżyły II wojnę światową i odsłania tę wojnę z perspektywy tych dotychczas mało znanych świadków.

Aleksijewicz pokazuje historie kobiet, które nie tylko służyły w wojsku, ale też pracowały w pralniach, kuchniach. Obraz ten jest konkretny, może przyziemny, ale pokazuje więcej niż wielkie filozoficzne epopeje wojenne.

Autorka pisze realistycznie o bitwie pod Staliningradem. Obrazy pełnych kotłów z jedzeniem, które zostają gdyż nikt nie przeżył tej bitwy, czy kobiet, które nie mogą dbać o higienę osobistą podczas wojny, pozostają na długo w pamięci czytelników.

Zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej zostaje całkowicie odmitologizowane dzięki wielogłosowi świadków historii, których historie utrwaliła Aleksijewicz. 

Swietłana Aleksijewicz była gościem Festiwalu Warszawa bez Fikcji.

Wywiad z Aleksijewicz można przeczytać tutaj.

(ak)

Czy wiesz, że...
Archiwum Historii Mówionej to największy w Polsce zbiór relacji biograficznych (około 3,5 tysiąca nagrań audio i 90 wideo) oraz innych archiwalnych świadectw, obejmujących niemal cały XX wiek? Kolekcja nagrań prowadzonych od końca lat 80-tych przez Ośrodek KARTA jest ...