Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” (recenzja)

Udostępnij na Facebooku

Autor: Agnieszka Kudełka

Książka Swietłany Aleksijewicz pokazuje Wielką Wojnę Ojczyźnianą z perspektywy kobiety i odsłania jej dotychczas mało znane strony. 

Książka była gotowa już w 1983 roku jednak w Polsce została wydana przez wydawnictwo Czarne w 2010 roku.

Swietłana Aleksijewicz, dziennikarka i reporterka urodzona w Iwano-Frankiwsku w 1948 roku, mieszkająca następnie na Białorusi, spisuje zapomniane historie kobiet, które przeżyły II wojnę światową i odsłania tę wojnę z perspektywy tych dotychczas mało znanych świadków.

Aleksijewicz pokazuje historie kobiet, które nie tylko służyły w wojsku, ale też pracowały w pralniach, kuchniach. Obraz ten jest konkretny, może przyziemny, ale pokazuje więcej niż wielkie filozoficzne epopeje wojenne.

Autorka pisze realistycznie o bitwie pod Staliningradem. Obrazy pełnych kotłów z jedzeniem, które zostają gdyż nikt nie przeżył tej bitwy, czy kobiet, które nie mogą dbać o higienę osobistą podczas wojny, pozostają na długo w pamięci czytelników.

Zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej zostaje całkowicie odmitologizowane dzięki wielogłosowi świadków historii, których historie utrwaliła Aleksijewicz. 

Swietłana Aleksijewicz była gościem Festiwalu Warszawa bez Fikcji.

Wywiad z Aleksijewicz można przeczytać tutaj.

(ak)

Czy wiesz, że...
Ośrodek KARTA przygotował nowatorski portal internetowy www.XXwiek.pl. Prezentuje on zebrane przez Ośrodek świadectwa historii na osi czasu, co daje możliwość dotarcia do relacji świadków oraz dokumentów, jak również materiału ikonograficznego przyporządkowanego ...