Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

Europa a Romowie

Udostępnij na Facebooku

Autor: Portal Eurotopics

Sytuacja Romów w Europie, mimo że była to jedna z grup szczególnie prześladowanych przez nazistów, ciągle nie jest łatwa. Deportacja Romów z Francji wywołała debatę na temat sytuacji najliczniejszej mniejszości w UE. Do dyskusji włączyła się także Komisja Europejska, która zagroziła Francji wszczęciem postępowania. Sieć dziennikarzy n-ost przedstawia komentarze europejskiej prasy w tej sprawie.

Adevărul - Rumunia | Środa, 1. Grudzień 2010
Rumunia: Cygan lepszy od Roma?

Wczoraj w Bukareszcie stowarzyszenia romskie protestowały przeciwko projektowi ustawy partii rządzącej PDL. Projekt przewiduje, że z języka urzędowego ma zniknąć słowo Rom. Do łask ma zaś wrócić słowo Cygan. Zmiana ma spowodować, że Rom nie będzie mylony z Rumunią i Rzymem. To absurd, krytykuje pomysł PDL dziennik Adevărul.

Helsingin Sanomat - Finlandia | Niedziela, 28. Listopad 2010
Pieniądze na powrót do ojczyzny nie rozwiążą problemu Romów

Z powodu wielkich mrozów Helsinki przyznały 40 Romom mieszkającym w przyczepach kempingowych pieniądze na powrót do Rumunii. Zasadą postępowania w takiej sytuacji powinna być pomoc na miejscu i wsparcie ze strony UE, pisze liberalny dziennik Helsingin Sanomat.

Trud - Bułgaria | Poniedziałek, 22. Listopad 2010
Sarkozy nie chce Bułgarów w Schengen

Podczas szczytu NATO w Lizbonie prezydent Francji Nicolas Sarkozy po raz pierwszy uzależnił wstąpienie Bułgarii do strefy Schengen od zminimalizowania korupcji w tym kraju. Georgi Szarabow odpowiada Sarkozy'emu w liście otwartym zamieszczonym w dzienniku Trud.

Blog Aktuálně.cz - Czechy | Czwartek, 4. Listopad 2010
Edukacja kluczem do rozwiązania problemu Romów

Mimo międzynarodowej krytyki romskie dzieci w Czechach trafiają najczęściej do szkół specjalnych. Poziom nauczania w takich szkołach nie jest adekwatny do ich zdolności, krytykuje David Zahumenský, przewodniczący Ligii Praw Człowieka na swoim blogu na portalu Aktuálně.cz. Zahumenský domaga się zaprzestania tej praktyki.

Právo - Czechy | Piątek, 22. Październik 2010
Papierek lakmusowy dla rasizmu w Czechach

Surowe kary - od 20 do 22 lat pozbawienia wolności - dla czterech czeskich neonazistów skazanych za podpalenie domu romskiej rodziny spotkały się w dużej mierze z brakiem zrozumienia na forach internetowych w kraju. Nawet prezydent Václav Klaus powiedział, że jego zdaniem wyrok jest zbyt surowy. Lewicowy dziennik Právo jest oburzony taką postawą.

Lidové noviny - Czechy | Czwartek, 21. Październik 2010
Sprawiedliwa kara za napaść na Romów

Sąd w Czechach skazał wczoraj czterech młodych neonazistów na kary pozbawienia wolności na od 20 do 22 lat. W 2009 roku skazani podpalili dom zamieszkały przez Romów. Konserwatywny dziennik Lidové noviny cieszy surowy wyrok w tej sprawie.

Novinar - Bułgaria | Środa, 13. Październik 2010
Polowanie na głosy bułgarskich Romów

Po kontrowersyjnej deportacji Romów francuski parlament przegłosował w pierwszym czytaniu ustawę, która ma ułatwić proces deportacji Romów. Liberalna mniejszościowa partia DPS złożyła w tej sprawie protest w bułgarskim parlamencie. W ten sposób chce sobie zapewnić głosy Romów podczas wyborów samorządowych jesienią przyszłego roku, przypuszcza dziennik Novinar.

Salzburger Nachrichten - Austria | Środa, 13. Październik 2010
Imigracja to przyszłość

Dwie małe dziewczynki zostały deportowane z Austrii do Kosowa, mimo że ich matka przebywała w tym czasie w szpitalu. To jeden z wielu przykładów na postępującą brutalizację traktowania migrantów w Europie, zauważa dziennik Salzburger Nachrichten.

Helsingin Sanomat - Finlandia | Wtorek, 12. Październik 2010
UE musi wywrzeć presję na konferencji dotyczącej Romów

Dziś w Bukareszcie rozpoczyna się dwudniowa konferencja UE poświęcona Romom. Dziennik Helsingin Sanomat dostrzega problem Romów w UE, uważa jednak, że powstał on głównie za sprawą działań samej Unii.

The Independent - Wielka Brytania | Poniedziałek, 11. Październik 2010
Łagodna presja UE pomoże mniejszościom

W niedzielę ok. tysiąc osób uczestniczyło w paradzie homoseksualistów w Belgradzie. Organizatorzy marszu otrzymali pozwolenie dopiero pod naciskiem UE. Bezpieczeństwa uczestników strzegło 5 tys. policjantów. Paradzie towarzyszyła kontrdemonstracja z udziałem ok. 10 tys. osób, które awanturowały się i atakowały policję. Ta zareagowała użyciem gazu łzawiącego. Sam fakt, że parada w ogóle się odbyła, pokazuje, jak wielki wpływ może wywierać UE, czytamy w lewicowo-liberalnym dzienniku The Independent.

Savon Sanomat - Finlandia | Czwartek, 7. Październik 2010
Żebranie jest niefińskie

Wczoraj grupa robocza fińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych zaleciła wprowadzanie zakazu żebrania w miejscach publicznych. Decyzję tę poprzedziła wielomiesięczna dyskusja na temat rosnącej liczby żebrzących Romów z Europy Wschodniej. Dziennik Savon Sanomat uważa, że wprowadzenie zakazu jest słuszne.

Die Presse - Austria | Czwartek, 30. Wrzesień 2010
Problem romski: UE stawia na szali swą wiarygodność

Komisja Europejska zrezygnowała z wszczęcia postępowania wobec Francji o naruszenie postanowień traktatowych w związku z dyskryminacją Romów na tle etnicznym. Komisja postanowiła, że Paryż ma tylko udokumentować, że obcokrajowcom z UE gwarantuje się we Francji prawa, które wynikają z zapisów o swobodzie poruszania się w Unii. To żałosny unik, krytykuje krok KE dziennik die Presse.

Tema - Bułgaria | Wtorek, 28. Wrzesień 2010
Romowie uciekają przed ubóstwem

Deportując Romów pochodzenia bułgarskiego i rumuńskiego, Francja wskazała na kwestię przytłaczającej biedy, która jest największym problemem dwóch najmłodszych państw członkowskich UE, czytamy w tygodniku Tema.

Postimees - Estonia | Poniedziałek, 27. Wrzesień 2010
"Rom" brzmi po estońsku prawie jak "góra złomu"

W estońskich mediach z powodu poprawności politycznej estońskie słowo "mustalne" (Cyganie) coraz częściej zastępowane jest słowem "Romowie". Zdaniem dziennika Postimees nie jest to wybór szczególnie trafny.

Sol - Portugalia | Piątek, 24. Wrzesień 2010
Europa zmaga się z problemem Romów

Według doniesień mediów Komisja Europejska rozważa wszczęcie postępowania o naruszenie przez Francję postanowień traktatowych w związku z masowymi deportacjami Romów. Tygodnik Sol wzywa do zachowania rzeczowego tonu dyskusji.

Heti Világgazdaság - Węgry | Piątek, 24. Wrzesień 2010
Węgry muszą umieścić kwestię Romów na unijnej agendzie

Od 1 stycznia 2011 roku Węgry będą sprawować półroczną prezydencję w Unii Europejskiej. Zdaniem lewicowo-liberalnego tygodnika Heti Világgazdaság kwestia integracji Romów musi w tym czasie zostać umieszczona wysoko na agendzie.

La Repubblica - Włochy | Czwartek, 23. Wrzesień 2010
Jacques Le Goff o Europie i jej zdolność do integracji

W kontekście deportacji Romów z Francji francuski historyk Jacques Le Goff apeluje w lewicowo-liberalnym dzienniku La Repubblica o dialog, wskazując na korzenie Europy.

Blog Antes pelo Contrário - Portugalia | Wtorek, 21. Wrzesień 2010
Daniel Oliveira o codziennym rasizmie w Portugalii

Deportacja Romów z Francji wywołała w Portugalii debatę na temat rasizmu w tym kraju. Daniel Oliveira zamieszcza ironiczny komentarz na swoim blogu Antes pelo Contrário w tygodniku Expresso.

Galamus - Węgry | Środa, 22. Wrzesień 2010
Niestosowność sformułowania "romska przestępczość"

Skrajnie prawicowa partia Jobbik wystąpiła ostatnio z pomysłem, by negowanie 'romskiej przestępczości' podlegało karze, tak samo jak negowanie Holocaustu i zbrodni komunizmu. Filozof Ferenc L. Lendvai tłumaczy na lewicowym portalu Galamus, dlaczego to pojęcie jest antysłowem.

Hospodářské noviny - Czechy | Środa, 22. Wrzesień 2010
Niebezpieczna kampania w Czechach

W październiku odbędą się w Czechach wybory samorządowe. W kampanii wyborczej pojawia się coraz więcej plakatów, na których osoby należące do marginesu społecznego przedstawiane są jako leniwe i głupie. Towarzyszą im hasła, które głoszą, że jeśli nie pracujesz, to nie masz prawa do otrzymywania wsparcia finansowego. Dziennik gospodarczy Hospodářské noviny krytykuje manipulowanie opinią publiczną.

Blog Del alfiler al elefante - Hiszpania | Wtorek, 21. Wrzesień 2010
Lluís Bassets o antyeuropejskiej polityce Sarkozy'ego

W sporze między unijną komisarz ds. sprawiedliwości i równości Viviane Reding a prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym Lluís Bassets staje po stronie komisarz. Swój komentarz zamieszcza na blogu Del Alfiler al Elefante.

Magyar Nemzet - Węgry | Sobota, 18. Wrzesień 2010
Anikó Fázsy o zdeformowanym języku mediów

Deportacja wschodnioeuropejskich Romów z Francji jest nie tylko problemem z moralnego i społecznego punktu widzenia. To także problem semantyczny. W liberalnych demokracjach doszło do dewaluacji wielu pojęć, pisze Anikó Fázsy, redaktor naczelna pisma poświęconego literaturze Nagyvilág, w weekendowym dodatku do konserwatywnego dziennika Magyar Nemzet.

El País - Hiszpania | Piątek, 17. Wrzesień 2010
Komisja Europejska nadal nieugięta

Pomimo ostrych ataków ze strony Nicolasa Sarkozy'ego Komisja Europejska podtrzymała swoje zdecydowane, krytyczne stanowisko w sprawie polityki Francji wobec Romów. I to w przeciwieństwie do wielu innych europejskich polityków najwyższego szczebla, pisze lewicowo-liberalny dziennik El País.

Der Standard - Austria | Piątek, 17. Wrzesień 2010
Tępota wiedzie prym

Jeśli UE będzie ciągle spierać się o wewnętrzne kwestie poszczególnych krajów, to silna Europa pozostanie w sferze marzeń, ubolewa lewicowo-liberalny dziennik Der Standard.

The Independent - Wielka Brytania | Piątek, 17. Wrzesień 2010
Sarkozy powininen się wstydzić

Unijna komisarz Viviane Reding porównała politykę Francji wobec Romów z praktykami nazistowskich Niemiec. Zdaniem lewicowo-liberalnego dziennika The Independent porównanie to jest poniekąd usprawiedliwione.

Hospodářské noviny - Czechy | Piątek, 17. Wrzesień 2010
Paryż także podlega regułom Unii

Za wymianą ciosów na unijnym szczycie w sprawie francuskich praktyk wydalania Romów kryje się - zdaniem dziennika ekonomicznego Hospodářské noviny - spór o głębszym podłożu.

Novinar - Bułgaria | Środa, 15. Wrzesień 2010
Zawstydzające milczenie Bułgarii w kwestii Romów

Z powodu krytyki deportacji Romów unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding wdała się w spór z Francją, natomiast Bułgaria nadal nie zajęła stanowiska w tej sprawie, krytykuje dziennik Novinar.

Gazeta Wyborcza - Polska | Środa, 15. Wrzesień 2010
Prawicowy populizm to hańba

Krytyka komisarz UE Viviane Reding wobec deportacji Romów z Francji jest absolutnie uprawniona, pisze Gazeta Wyborcza.

Der Standard - Austria | Środa, 15. Wrzesień 2010
Reding wykazuje się odwagą

W przeciwieństwie do przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding odważyła się ostro skrytykować politykę Francji wobec Romów, chwali dziennik Der Standard.

De Standaard - Belgia | Środa, 15. Wrzesień 2010
Korepetycje z praw człowieka

Zapowiedź podjęcia kroków prawnych przez KE wobec Francji i jej polityki wobec Romów jest spóźniona, pisze dziennik De Standaard.

The Daily Telegraph - Wielka Brytania | Środa, 15. Wrzesień 2010
Marny bilans rządów Sarkozy'ego

Poprzez swoją politykę wobec Romów prezydent Francji podlizuje się prawej stronie sceny politycznej, aby odwrócić uwagę od nieudanych reform, pisze konserwatywny dziennik The Daily Telegraph.

Financial Times Deutschland - Niemcy | Środa, 8. Wrzesień 2010
Dalekie od trosk obywateli i niekonsekwentne

Liberalny dziennik ekonomiczny Financial Times Deutschland krytykuje przemówienie przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso jako niekonsekwentne i dalekie od trosk obywateli UE.

Delo - Słowenia | Środa, 8. Wrzesień 2010
Parlamentarzyści także ponoszą odpowiedzialność

Europarlamentarzyści zganili przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso, między innymi za jego milczenie w kwestii deportacji Romów z Francji. Dziennik Delo przyłącza się do krytyki, ale jednocześnie zauważa, że odpowiedzialność spoczywa także na europosłach.

Mladá fronta Dnes - Czechy | Poniedziałek, 6. Wrzesień 2010
Sarkozy sam jest imigrantem

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy organizuje dziś w Paryżu spotkanie na szczycie. Głównym tematem rozmów ma być mniejszość romska. Zdaniem liberalnego dziennika Mladá fronta Dnes na ironię zakrawa to, że spór dotyczący Romów został wywołany akurat przez Sarkozy'ego.

Adevărul - Rumunia | Piątek, 3. Wrzesień 2010
Należy zmienić mentalność Romów

Deportacja Romów nie jest rozwiązaniem, czytamy w dzienniku Adevărul. Zdaniem gazety trzeba zmienić mentalność Romów.

Frankfurter Rundschau - Niemcy | Piątek, 3. Wrzesień 2010
Niegodne zachowanie UE

UE reaguje zbyt ospale na deportacje Romów z Francji, pisze lewicowo-liberalny dziennik Frankfurter Rundschau.

Dagens Nyheter - Szwecja | Piątek, 3. Wrzesień 2010
Szwecja musi posprzątać na własnym podwórku

Deportacja Romów z Francji spotkała się z ostrą krytyką także ze strony szwedzkiej minister ds. europejskich Birgitty Ohlsson. Liberalny dziennik Dagens Nyheter zauważa jednak, że, zważywszy na surowe przepisy deportacyjne w Szwecji, oburzenie działaniami Francji jest podszyte obłudą.

Le Jeudi - Luksemburg | Czwartek, 2. Wrzesień 2010
Francja przynosi hańbę prawom człowieka

Polityka Francji wobec Romów jest nietolerancyjna i przypomina zamierzchłe czasy, krytykuje tygodnik Le Jeudi.

Blog Aktuálně.cz - Czechy | Czwartek, 2. Wrzesień 2010
Czechy zarzucają Francji raszim

Prezydent Czech Václav Klaus i minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg zarzucili francuskiemu prezydentowi Nicolasowi Sarkozy'emu kierowanie się pobudkami rasistowskimi. Osąd ten podyktowany jest decyzją o deportacji Romów z Francji. Publicysta Jiří Pehe radzi jednak rodakom na swoim blogu na portalu aktualne.cz, by najpierw zadbali o porządek na własnym podwórku.

Hospodářské noviny - Czechy | Środa, 1. Wrzesień 2010
Europa Wschodnia ma problem z mniejszością romską

Jak ustaliła słowacka policja, szaleniec, który w poniedziałek zabił w Bratysławie pięcioosobową rodzinę Romów, kierował się pobudkami rasistowskimi. Dziennik gospodarczy Hospodářské noviny kreśli mroczny obraz sytuacji Romów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Sme - Słowacja | Wtorek, 31. Sierpień 2010
Słowacy zdezorientowani po ataku szaleńca

Wczoraj na przedmieściach Bratysławy na jednym z osiedli z wielkiej płyty doszło do rozlewu krwi. Uzbrojony szaleniec zastrzelił pięcioosobową rodzinę Romów, zabił dwie osoby postronne, ranił kilkanaście, a następnie odebrał sobie życie. Liberalny dziennik Sme zauważa, że do tej pory takie obrazy znało się tylko z filmów i bloków informacyjnych na CNN.

Libération - Francja | Wtorek, 31. Sierpień 2010
Sara Vidal o uroku Romów

Francuska pisarka Sara Vidal staje w obronie Romów mieszkających we Francji na łamach lewicowo-liberalnego dziennika Libération.

Gândul - Rumunia | Piątek, 27. Sierpień 2010
Tu nie chodzi o prawa człowieka

Francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego za działania względem Romów skrytykowały nawet Chiny, choć raczej z niskich pobudek, czytamy w dzienniku Gândul. Gazeta zwraca także uwagę, że wewnątrz Unii brakuje jednolitego stanowiska w sprawie romskiej.

Népszabadság - Węgry | Piątek, 27. Sierpień 2010
Deportacja Romów elementem kampanii wyborczej

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy obwinia romskich imigrantów za wzrost przestępczości we Francji, ale tak naprawdę mamy do czynienia z przyspieszoną i brudną kampanią wyborczą, analizuje lewicowo-liberalny dziennik Népszabadság.

Süddeutsche Zeitung - Niemcy | Piątek, 27. Sierpień 2010
Paryż łamie prawa obywatelskie

Francja zaprosiła wybranych ministrów m.in. Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii i Grecji na spotkanie w sprawie nielegalnej migracji, zaplanowane na 6 września. W rzeczywistości temu ekskluzywnemu towarzystwu chodzi o ograniczenie prawa Romów do osiedlania się na obszarze UE, krytykuje lewicowo-liberalny dziennik Süddeutsche Zeitung.

Dnevnik - Bułgaria | Czwartek, 26. Sierpień 2010
Romowie to problem Bułgarii

Kristian Vigenin, bułgarski eurodeputowany z ramienia socjalistów, skrytykował w środę postawę UE wobec deportacji bułgarskich Romów z Francji. Jednocześnie zażądał utworzenia stanowiska komisarza ds. mniejszości europejskich. Dziennik Dnevnik uważa jednak, że Bułgaria sama musi wziąć sprawy w swoje ręce.

Die Presse - Austria | Czwartek, 26. Sierpień 2010
Francja mydli oczy UE

6 sierpnia w Paryżu odbędzie się międzynarodowe spotkanie na szczeblu ministerialnym poświęcone kwestiom azylu i nielegalnej imigracji. Spotkanie podważa politykę migracyjną UE, krytykuje dziennik Die Presse.

La Stampa - Włochy | Wtorek, 24. Sierpień 2010
Deportacja Romów niezgodna z prawem

Francja jest ze wszystkich stron krytykowana za deportację Romów. Tylko we Włoszech nie słychać głosów krytyki. Minister spraw wewnętrznych Roberto Maroni opowiedział się w poniedziałek za wydaleniem z kraju obywateli UE, którzy stanowią obciążenie dla systemu socjalnego. Jednak w tym przypadku deportacja byłaby także niezgodna z prawem, pisze liberalny dziennik La Stampa.

Magyar Nemzet - Węgry | Sobota, 21. Sierpień 2010
Liberałowie akceptują deportację Romów

Jeszcze 10 lat temu deportacja wschodnioeuropejskich Romów z Francji wywołałaby oburzenie całej Europy, czytamy w konserwatywnym dzienniku Magyar Nemzet. Jednak dziś, dodaje gazeta, wyżej niż wolność ceni się porządek.

România Liberă - Rumunia | Piątek, 20. Sierpień 2010
Rumuńska moda na multikulturalizm przeszkodą dla integracji

Francja rozpoczęła wczoraj deportację Romów do Rumunii. Konserwatywny dziennik România Liberă szuka przyczyn fiaska integracji Romów w Rumunii.

Helsingin Sanomat - Finlandia | Piątek, 20. Sierpień 2010
Finlandia powinna stanąć w UE po stronie Romów

W Finlandii, podobnie jak w wielu państwach europejskich, także toczy się dyskusja na temat integracji Romów pochodzących z Europy Wschodniej. Finlandii udało się zintegrować tę mniejszość, pisze Frank Johansson, dyrektor fińskiej sekcji Amnesty International, w dzienniku Helsingin Sanomat. Johansson zastanawia się nad większym zaangażowaniem Finów w kwestię romską.

La Repubblica - Włochy | Czwartek, 19. Sierpień 2010
Deportacja służy kampanii wyborczej

Deportacja Romów to część kampanii wyborczej francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego przed wyborami prezydenckimi w 2012 roku, czytamy w lewicowo-liberalnym dzienniku La Repubblica.

Diário de Notícias - Portugalia | Czwartek, 19. Sierpień 2010
To tylko pretekst

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy korzysta na deportacji Romów, pisze dziennik Diário de Notícias.

De Standaard - Belgia | Czwartek, 19. Sierpień 2010
Prawdziwe problemy kryją się gdzie indziej

Według dziennika De Standaard krytyka pod adresem deportującej Romów Francji jest słuszna.

Novinar - Bułgaria | Środa, 18. Sierpień 2010
UE mierzy dwojaką miarą

Bułgarski dziennik Novinar używa ostrego tonu w debacie dotyczącej deportacji Romów z Francji. Unijni politycy kierują się w ocenie sytuacji dwoma różnymi kryteriami, zauważa gazeta i przypomina o zamiarach Bułgarii, która swego czasu chciała zlikwidować romską dzielnicę w centrum Sofii.

Dilema Veche - Rumunia | Środa, 18. Sierpień 2010
Romowie bez lobby

Francja zapowiedziała, że do końca sierpnia deportuje 700 Romów m.in. do Rumunii i Bułgarii. Deportacja ma się rozpocząć w czwartek. W minionych dniach francuskie siły porządkowe zlikwidowały już nielegalne obozy Romów. Romowie pełnią rolę kozła ofiarnego, pisze tygodnik Dilema Veche.

Sme - Słowacja | Wtorek, 17. Sierpień 2010
Romowie służą Sarkozy'emu do odwrócenia uwagi od innych problemów

Prezydent Francji zapowiedział przed kilkoma tygodniami, że Romowie, którzy weszli w konflikt z prawem, będą deportowani do swoich krajów. Liberalny dziennik Sme krytykuje ten pomysł.

Blog Noir tout simplement - Francja | Czwartek, 12. Sierpień 2010
Francja traci dobre imię

Komitet ONZ do walki z dyskryminacją zarzucił Francji - mając na uwadze jej politykę wobec Romów - "ponowny wzrost liczby aktów na tle rasistowskim". Patrick Lozes, przewodniczący stowarzyszenia Czarnej Ludności Francji CRAN, pisze na swoim blogu tygodnika Le Nouvel Observateur, że obawia się radykalizacji francuskiego społeczeństwa.

Il Sole 24 Ore - Włochy | Piątek, 13. Sierpień 2010
Nieskuteczna polityka

Francuski minister spraw wewnętrznych Brice Hortefeux zapowiedział deportację ok. 700 Romów. Zdaniem dziennika gospodarczego Il Sole 24 Ore postępowanie Francji w kwestii mniejszości romskiej jest nieskuteczne i odbywa się kosztem innych krajów.

Novinar - Bułgaria | Czwartek, 12. Sierpień 2010
Bułgaria zostawia swoich Romów na pastwę losu

Bułgaria milczy, ponieważ powrót bułgarskich Romów z Francji nie leży w interesie kraju, czytamy w dzienniku Novinar.

Tema - Bułgaria | Poniedziałek, 9. Sierpień 2010
Problem romski wymaga rozwiązań ogólnoeuropejskich

W nawiązaniu do decyzji francuskiego rządu, który przybyłych nielegalnie Romów zamierza deportować do ich krajów ojczystych, tygodnik Tema sugeruje rozwiązanie ogólnoeuropejskie.

România Liberă - Rumunia | Poniedziałek, 9. Sierpień 2010
UE ponosi fiasko w kwestii integracji Romów

Po ostatnich zamieszkach między Romami a francuską policją rząd w Paryżu podjął w piątek decyzję o likwidacji nielegalnego obozu rumuńskich Romów. Brytyjczyk Tom Gallagher, ekspert ds. Rumunii, analizuje w dzienniku Romania Libera unijną politykę dotyczącą mniejszości romskiej.

The Guardian - Wielka Brytania | Poniedziałek, 2. Sierpień 2010
Węgry karzą za dyskryminację Romów

Sąd Najwyższy Węgier orzekł o wypłaceniu odszkodowania dla dzieci Romów, które były nietolerowane przez inne dzieci. Dwóch adwokatów wyraziło na łamach dziennika The Guardian swoją radość z treści wyroku.

Tages-Anzeiger - Szwajcaria | Piątek, 30. Lipiec 2010
Sarkozy ponosi fiasko w polityce bezpieczeństwa

Zapowiedziane przez Nicolasa Sarkozy'ego "zaostrzenie polityki" wobec francuskich Romów to chwyt retoryczny i sposób odwrócenia uwagi od zaniedbań prezydenta, czytamy w lewicowo-liberalnym dzienniku Tages-Anzeiger.

Le Monde - Francja | Czwartek, 29. Lipiec 2010
Nie mierzyć wszystkich Romów jedną miarką

Postępowanie francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego wobec Romów prowadzi przede wszystkim do stygmatyzacji francuskich Romów, ostrzega dziennik Le Monde.

Der Standard - Austria | Piątek, 30. Lipiec 2010
Problemem jest ubóstwo

Prezydent Francji ściągnął na siebie falę krytyki, zapowiadając rozprawienie się z przestępcami pochodzenia romskiego i likwidację 300 obozów Romów. Nicolas Sarkozy ignoruje rzeczywiste problemy społeczne, pisze lewicowo-liberalny dziennik Der Standard.

Upsala Nya Tidning - Szwecja | Piątek, 30. Lipiec 2010
Hańba dla UE

Zdaniem liberalnego dziennika Upsala Nya Tidning prezydencka zapowiedź likwidacji ok. 300 romskich obozów we Francji to hańba, która okryła całą Unię Europejską.

România Liberă - Rumunia | Środa, 28. Lipiec 2010
Rumunia musi zadbać o integrację Romów

Pierre Lellouche, francuski sekretarz stanu ds. europejskich, powiedział wczoraj, że Rumunia może nie wejść do strefy Schengen w 2011 r., jak przwiduje plan, jeśli nie dołoży większych starań na rzecz integracji Romów. Obecnie wielu rumuńskich Romów emigruje do Francji i Włoch. Laurentiu Mihu pisze w dzienniku România Liberă, że cieszy go ta zapowiedź francuskiego polityka.

Libération - Francja | Piątek, 23. Lipiec 2010
Sarkozy dyskryminuje Romów

W ubiegły weekend w departamencie Loir-et-Cher francuski policjant z nieznanych przyczyn zabił 22-letniego Roma. Doprowadziło to do wybuchu zamieszek, w wyniku których demonstranci zdemolowali posterunek policji. Zdaniem dziennika Libération pomysł prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, by wykorzystać to zajście do dyskusji o problemach, jakie wywołuje społeczność romska, jest przejawem dyskryminacji Romów.


(ak)

Portal Eurotopics

Czy wiesz, że...
Dom Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20) realizuje ciekawy program edukacyjny? Szkoły z całej Polski mogą zgłaszać się, by odbywać specjalne lekcje w przestrzeni zorganizowanych tu wystaw i z wykorzystaniem zasobów i sprzetu multimedialnego. Mogą także prezentować ...