Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

Słowa w służbie nienawiści - publikacja pokonferencyjna

Udostępnij na Facebooku

Autor: Agnieszka Kudełka

Efektem konferencji pt. Słowa w służbie nienawiści jest publikacja pod tym samym tytułem. Publikacja ma pionierski charakter, także ze względu na komparatystyczne podejście analityczne autorów.

Publikacja jest efektem czwartej edycji Ogólnopolskiej Konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku. Słowa w służbie nienawiści”.

Organizatorami oświęcimskiej konferencji byli: Fundacja na rzecz MDSM oraz PMA-B, Fundacja Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau we współpracy z Fundacją im. Róży Luksemburg, Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Wypowiedzi na temat konferencji:

- „Co roku rozmawiamy na temat Holokaustu i II wojny światowej, ale nie tracimy z oczu tego, co dzieje się współcześnie w świecie. Dlatego też podczas i tej konferencji mówiliśmy nie tylko o mechanizmach propagandy i języku nienawiści w III Rzeszy oraz w czasach stalinowskich, ale i o tym, że te mechanizmy i ten język są stosowane również dzisiaj i prowadzą do kolejnych zbrodni, jak te w Rwandzie czy w krajach byłej Jugosławii” – mówi dr Alicja Bartuś, wiceprzewodnicząca Zarządu Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

- „Zastanawialiśmy się, jak to się dzieje, że np. słowa o wolności, pokoju, sprawiedliwości mogą być przygotowaniem do ludobójstwa, a za słowem „porządek” może się kryć bezwzględna eksterminacja ludzi?” – dodaje Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. - „Trzeba też pamiętać, że mówienie tylko o słowach może ten temat zawęzić, bo słowa to również mimika czy sztuka.”

Z kolei dr Piotr Trojański, z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, zwraca uwagę, że bardzo łatwo werbalna forma ataku może przerodzić się w fizyczną. - „Obie te formy wynikają z uprzedzeń społecznych - wyjaśnia. - Dlatego od wieków mowa nienawiści wykorzystywana była przez różne reżimy jako narzędzie propagandy. Za jej pośrednictwem starano się wzbudzić w ludziach nienawiść do innych lub uzasadnić i usprawiedliwić działanie władzy w stosunku do nich. Wiedza na temat sposobów oddziaływania werbalnego na ludzi jest kluczowa dla uświadomienia sobie zagrożeń, jakie niesie mowa nienawiści. W konsekwencji może okazać się ona kluczowa dla zapobiegania zbrodniom przeciwko ludzkości i ludobójstwu.”

Program konferencji do pobrania.

Słowa w służbie nienawiści / red. naukowa Alicja Bartuś. - Oświęcim : Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau : Fundacja na Rzecz MDSM, 2013. - 386 s. : portr. ; 25 cm. - Bibliogr. 361-378 .- Indeks. - ISBN 978-83-7704-065-2 (PMA-B) .- 978-83-934748-7-5 (MDSM)

Źródło.

(ak)

Czy wiesz, że...
Ośrodek KARTA przygotował nowatorski portal internetowy www.XXwiek.pl. Prezentuje on zebrane przez Ośrodek świadectwa historii na osi czasu, co daje możliwość dotarcia do relacji świadków oraz dokumentów, jak również materiału ikonograficznego przyporządkowanego ...