Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

Podmoskiewski park „Rossija”

Udostępnij na Facebooku

Prezydent FR Władimir Putin poparł pomysł stworzenia nowego kompleksu krajobrazowo-rekreacyjnego „Rossija” na terenie obwodu moskiewskiego. Park „Rossija” z eskpozycjami regionów, kopiami zabytków i budynków historycznych planowano zbudować jeszcze w latach 30., jednak w tym czasie to się nie udało.

Artykuł pochodzi z partnerskiej strony „Uroki istorii”.

Projekt kompleksu krajobrazowo-rekreacyjnego „Rossija” był głównym tematem posiedzenia rady opiekuńczej Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, które odbyło się na wyspie Valamo. Na czele rady opiekuńczej Towarzystwa od listopada 2009 roku stoi Władimir Putin, przypomina „Rossijskaja Gazieta”.

Projekt będzie wprowadzany w życie przy wsparciu Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Członkom rady opiekuńczej projekt przedstawiał prezes Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego i gubernator obwodu moskiewskiego Siergiej Szojgu. To właśnie w jego regionie ma powstać park. Jest on przekonany, że park „Rossija” będzie jedną z głównych atrakcji turystycznych FR, a „kompleks etnograficzny parku będzie idealnym gruntem dla wymiany kulturalnej” – informuje „Interfaks”.

„Planujemy budowę parku w okręgu miejskim Domodiedowo w obwodzie moskiewskim, co zapewni mu łatwość dostępu i frekwencję. Dodatkowo bliskość międzynarodowego lotniska „Domodiedowo” da pasażerom unikalną możliwość obserwacji terenu parku z wysokości lotu ptaka podczas startu i lądowania”, powiedział Szojgu.

Putin oświadczył, że chodzi o ogólnonarodowy projekt parku muzealnego „Rossija”, na terenie którego umieszczone zostaną ekspozycje przedstawiające wszystkie regiony kraju.

„Park będzie swego rodzaju »Rosją w miniaturze«”, powiedział Władimir Putin. „W projekcie przewidziano park tematyczny z atrakcjami ze wszystkich regionów kraju w zmniejszonym rozmiarze, gdzie będzie można zapoznać się z przyrodą, tradycjami, dziedzictwem kulturalnym, zobaczyć pomniejszone kopie unikalnych zabytków architektury”.

„Tego typu projekty zostały zrealizowane w wielu krajach i spełniają nie tylko rozrywkowe, ale też inne, bardziej poważne cele, a dokładniej: oświatowe i wychowawcze”, poinformował prezydent. „Zresztą, budowa podobnego parku, pod patronatem członków Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, była planowana w okolicy Leningradu w latach 30. w rejonie Wsiewołożska. Jednak niestety nie doszła do skutku ze względu na wybuch drugiej wojny światowej i następnie wojny ojczyźnianej. Należałoby zrealizować ten pomysł dzisiaj. Tym bardziej, że Rosja z jej unikalną przyrodą, tysiącletnią historią, etniczną i kulturalną różnorodnością, rzeczywiście jest w stanie pokazać bardzo wiele interesujących walorów nie tylko naszym obywatelom, ale także naszym gościom.”

Zastępca szefa rządu obwodu moskiewskiego, Dmitrij Kurakin, sprecyzował, że koszt stworzenia parku wstępnie wyceniana jest na 50 mld rubli, a działka ziemi pod nowy obiekt przekazana będzie przez prywatnych właścicieli dobrowolnie i nieodpłatnie – informuje „Ekspiert”.

Przypomnijmy, że Władimir Putin związany jest nie tylko z geograficznym, ale także z towarzystwem historycznym. Zaproponowano mu również kierowanie radą opiekuńczą niedawno utworzonego Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego.

Tłumaczyła z rosyjskiego Kamila Laśkiewicz.

(ak)


www.urokiistorii.ru

Tagi:
Czy wiesz, że...
XXwiek.pl jest bramką do wszystkich serwisów internetowych i baz danych Ośrodka KARTA – fotohistoria.pl, audiohistoria.pl, Pogotowia Archiwalnego, Indeksu Represjonowanych, uczyc-sie-z-historii.pl oraz Biblioteki Cyfrowej (w tym projektu CATL).