Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

Rosyjska literatura wojenna on-line: militeria.lib.ru

Udostępnij na Facebooku

Portal militera.lib.ru to jeden z największych i przede wszystkim otwartych zbiorów tekstów w języku rosyjskim, także tłumaczeń, związanych z historią wojenną i historią wojen. To bardziej projekt edukacyjny i popularno-naukowy niż patriotyczny: mówiąc o docelowej grupie odbiorców, autorzy strony zwracają się nie do abstrakcyjnego „dorastającego pokolenia”, a do „nas i was”, do tych, którzy próbują studiować historię nie z zasłyszanych opowieści, a ze źródeł.

Artykuł pochodzi z partnerskiego portalu „Uroki istorii”.

Portal istnieje od 2001 roku. W archiwum można popatrzeć, jak strona powiększała się na przestrzeni minionych miesięcy i lat, a także śledzić modyfikacje. Wszystkie książki i dokumenty publikowane są ze wskazaniem źródła, w tekstach (w miarę możliwości) zachowany jest podział na strony (jak w źródle). W ten sposób można korzystać z materiałów przy pisaniu prac naukowych i badawczych.

Rosyjska literatura wojenna on-line: militera.lib.ru

·         Archiwum

·         Wielka Wojna Ojczyźniana i druga wojna światowa

·         Historiografia

·         Wspomnienia

·         Pamięć o wojnie

·         Podręczniki

·         Biblioteki elektroniczne

Twórcy strony tak formułują swoje zasady:

„1. Historia to nie religia.

2. Niech rozkwita sto kwiatów, niech współzawodniczy sto szkół.

3. Wszystko na stronie jest bezpłatne”

I tak widzą swoje zadania:

„Po pierwsze: zebrać ogromną bibliotekę, z której może skorzystać każdy. Po drugie: zebrać osoby wyznające podobne wartości i entuzjastów, którzy pomogą w wypełnieniu zadania”.

Duża część zebranych tekstów dotyczy drugiej wojny światowej i czasów ją poprzedzających (autorzy wyjaśniają, że „ten temat był najbardziej omawianym w naszym kraju w ciągu ostatnich 50 lat i materiały na ten temat były bardziej dostępne niż pozostałe”).

Jednak są materiały dotyczące historii wojennej i innych okresów: wydały je rodzime wydawnictwa, a portal opublikował ponownie, wiele fundamentalnych prac (na przykład Kiersnowskiego, Zajączkowskiego, Lewickiego, Tarle, Liddell Harta, Archenholza i innych). W chwili obecnej na stronie przedstawione są teksty dotyczące poniższych wojennych tematów:

·         Wojna w Afganistanie 1979-1989

·         Wielka Wojna Ojczyźniana 1941-1945

·         Wojna domowa 1918-1922

·         Pierwsza wojna światowa 1914-1918

·         Wojna rosyjsko-japońska 1904-1905

·         Wojna rosyjsko-turecka 1877-1878

·         Wojna krymska 1853-1856

·         Podbój Azji Środkowej 1839-1894

·         Podbój Kaukazu 1816-1865

·         Inwazja na Rosję 1812

·         Wojna rosyjsko-turecka 1787-1791

·         Wojna rosyjsko-turecka 1768-1774

·         Wojna siedmioletnia 1756-1763

·         Wojna północna 1700-1721

Wojny można wybierać także według wieków – tu lista jest nieco większa niż ta podstawowa.

Oprócz tego w rozdziale „Wojska” informacji szukać można według typów i rodzajów wojsk, specjalności, kategorii osób („działacze państwowi”, „wyższe dowództwo”).

Dla czytelników przygotowano kilka kategorii tematycznych według problemów do dyskusji („1939-1941”, „Pro&Contra” /krytyka „Lodołamacza” Wiktora Suworowa/, „Represje w Armii Czerwonej”).

Obok selekcji według treści książki zostały rozdzielone także według gatunków; ten podział znajduje odzwierciedlenie w samej strukturze strony – różne gatunki literatury wojennej są jednocześnie rozdziałami portalu. Za najważniejsze autorzy uważają pierwoźródła, wspomnienia i prozę, a jednocześnie wyjaśniają, że publikacja tych materiałów (ich obecność i dostępność dla czytelników) jest celem projektu. Ogólnie rzecz biorąc przedstawione zostały następujące gatunki:

·         Pierwoźródła (zbiory dokumentów, stenogramy)

·         Dzienniki i listy

·         Wspomnienia wojenne

·         Biografie

·         Historia wojenna i ogólna

·         Pionierstwo

·         Myśl wojskowa

          Statuty i ustawy 

·         Badania

·         Proza i poezja czasu wojny (w rozdziale „Poezja” znajdują się jak na razie tylko wiersze, jednak planowana jest publikacja pieśni i śpiewników z nutami)

·         Technika i uzbrojenie

·    Literatura naukowa (rodzime encyklopedie wojenne i słowniki, a także różnorodne informatory profilowe i literatura informacyjna w rodzaju poradników, skorowidzów archiwalnych itd.)

·        Literatura naukowa (podręczniki i instrukcje poświęcone nie historii wojny, ale praktyce wojskowości)

·         Artykuły

·         Pisma periodyczne (jak na razie pusty rozdział)

Na stronie działa wygodny system poszukiwań (w tym też wyszukiwanie według każdego rozdziału portalu), a także skorowidz alfabetyczny. Przy stronie funkcjonuje forum.

Tłumaczenie z języka rosyjskiego Kamila Laśkiewicz-Krzymińska

(ak)

Portal "Uroki Istorii"

Czy wiesz, że...
Na portalu tym prezentujemy większość zbioru archiwum fotografii Fundacji Ośrodka KARTA. Zdjęcia te można również zakupywać do różnych celów w agencji fotograficznej Ośrodka KARTA. Kontakt: a.bujnowska@karta.org.pl lub (+48 22) 646 36 90.