Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

Rosyjska literatura wojenna on-line: militeria.lib.ru

Udostępnij na Facebooku

Portal militera.lib.ru to jeden z największych i przede wszystkim otwartych zbiorów tekstów w języku rosyjskim, także tłumaczeń, związanych z historią wojenną i historią wojen. To bardziej projekt edukacyjny i popularno-naukowy niż patriotyczny: mówiąc o docelowej grupie odbiorców, autorzy strony zwracają się nie do abstrakcyjnego „dorastającego pokolenia”, a do „nas i was”, do tych, którzy próbują studiować historię nie z zasłyszanych opowieści, a ze źródeł.

Artykuł pochodzi z partnerskiego portalu „Uroki istorii”.

Portal istnieje od 2001 roku. W archiwum można popatrzeć, jak strona powiększała się na przestrzeni minionych miesięcy i lat, a także śledzić modyfikacje. Wszystkie książki i dokumenty publikowane są ze wskazaniem źródła, w tekstach (w miarę możliwości) zachowany jest podział na strony (jak w źródle). W ten sposób można korzystać z materiałów przy pisaniu prac naukowych i badawczych.

Rosyjska literatura wojenna on-line: militera.lib.ru

·         Archiwum

·         Wielka Wojna Ojczyźniana i druga wojna światowa

·         Historiografia

·         Wspomnienia

·         Pamięć o wojnie

·         Podręczniki

·         Biblioteki elektroniczne

Twórcy strony tak formułują swoje zasady:

„1. Historia to nie religia.

2. Niech rozkwita sto kwiatów, niech współzawodniczy sto szkół.

3. Wszystko na stronie jest bezpłatne”

I tak widzą swoje zadania:

„Po pierwsze: zebrać ogromną bibliotekę, z której może skorzystać każdy. Po drugie: zebrać osoby wyznające podobne wartości i entuzjastów, którzy pomogą w wypełnieniu zadania”.

Duża część zebranych tekstów dotyczy drugiej wojny światowej i czasów ją poprzedzających (autorzy wyjaśniają, że „ten temat był najbardziej omawianym w naszym kraju w ciągu ostatnich 50 lat i materiały na ten temat były bardziej dostępne niż pozostałe”).

Jednak są materiały dotyczące historii wojennej i innych okresów: wydały je rodzime wydawnictwa, a portal opublikował ponownie, wiele fundamentalnych prac (na przykład Kiersnowskiego, Zajączkowskiego, Lewickiego, Tarle, Liddell Harta, Archenholza i innych). W chwili obecnej na stronie przedstawione są teksty dotyczące poniższych wojennych tematów:

·         Wojna w Afganistanie 1979-1989

·         Wielka Wojna Ojczyźniana 1941-1945

·         Wojna domowa 1918-1922

·         Pierwsza wojna światowa 1914-1918

·         Wojna rosyjsko-japońska 1904-1905

·         Wojna rosyjsko-turecka 1877-1878

·         Wojna krymska 1853-1856

·         Podbój Azji Środkowej 1839-1894

·         Podbój Kaukazu 1816-1865

·         Inwazja na Rosję 1812

·         Wojna rosyjsko-turecka 1787-1791

·         Wojna rosyjsko-turecka 1768-1774

·         Wojna siedmioletnia 1756-1763

·         Wojna północna 1700-1721

Wojny można wybierać także według wieków – tu lista jest nieco większa niż ta podstawowa.

Oprócz tego w rozdziale „Wojska” informacji szukać można według typów i rodzajów wojsk, specjalności, kategorii osób („działacze państwowi”, „wyższe dowództwo”).

Dla czytelników przygotowano kilka kategorii tematycznych według problemów do dyskusji („1939-1941”, „Pro&Contra” /krytyka „Lodołamacza” Wiktora Suworowa/, „Represje w Armii Czerwonej”).

Obok selekcji według treści książki zostały rozdzielone także według gatunków; ten podział znajduje odzwierciedlenie w samej strukturze strony – różne gatunki literatury wojennej są jednocześnie rozdziałami portalu. Za najważniejsze autorzy uważają pierwoźródła, wspomnienia i prozę, a jednocześnie wyjaśniają, że publikacja tych materiałów (ich obecność i dostępność dla czytelników) jest celem projektu. Ogólnie rzecz biorąc przedstawione zostały następujące gatunki:

·         Pierwoźródła (zbiory dokumentów, stenogramy)

·         Dzienniki i listy

·         Wspomnienia wojenne

·         Biografie

·         Historia wojenna i ogólna

·         Pionierstwo

·         Myśl wojskowa

          Statuty i ustawy 

·         Badania

·         Proza i poezja czasu wojny (w rozdziale „Poezja” znajdują się jak na razie tylko wiersze, jednak planowana jest publikacja pieśni i śpiewników z nutami)

·         Technika i uzbrojenie

·    Literatura naukowa (rodzime encyklopedie wojenne i słowniki, a także różnorodne informatory profilowe i literatura informacyjna w rodzaju poradników, skorowidzów archiwalnych itd.)

·        Literatura naukowa (podręczniki i instrukcje poświęcone nie historii wojny, ale praktyce wojskowości)

·         Artykuły

·         Pisma periodyczne (jak na razie pusty rozdział)

Na stronie działa wygodny system poszukiwań (w tym też wyszukiwanie według każdego rozdziału portalu), a także skorowidz alfabetyczny. Przy stronie funkcjonuje forum.

Tłumaczenie z języka rosyjskiego Kamila Laśkiewicz-Krzymińska

(ak)

Portal "Uroki Istorii"

Czy wiesz, że...
Ośrodek KARTA przygotował nowatorski portal internetowy www.XXwiek.pl. Prezentuje on zebrane przez Ośrodek świadectwa historii na osi czasu, co daje możliwość dotarcia do relacji świadków oraz dokumentów, jak również materiału ikonograficznego przyporządkowanego ...