Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

Wystawa „Podróż na Wschód” w ramach prezydencji

Udostępnij na Facebooku

Instalacje artystyczne autorów z Polski i krajów tzw. Partnerstwa Wschodniego można zobaczyć na dworcu PKP w Białymstoku i w centrum miasta. Stanowią one część wystawy „Podróż na Wschód” organizowanej przez miejską Galerię Arsenał w ramach polskiej prezydencji.

Wystawa „Podróż na Wschód” prezentowana będzie w Białymstoku do końca września. Następnie zostanie pokazana w Mysteskyi Arsenal w Kijowie na Ukrainie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Istotę wystawy stanowią instalacje artystyczne autorów z Polski i krajów tzw. Partnerstwa Wschodniego (Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji). Część z nich można zobaczyć na dworcu PKP w Białymstoku i w centrum miasta. Pozostałe oglądać można w miejskiej Galerii Arsenał w Białymstoku.

 

Kuratorką wystawy jest dyrektorka placówki Monika Szewczyk. Według niej, organizacja takiej wystawy łamie stereotyp myślenia o Wschodzie jako „miejscu na końcu świata, gdzie jest tylko źle, tragicznie, beznadziejnie”. Dodała, że zaproszonych artystów łączy to, że „robią dobrą sztukę” i zapraszani są do realizacji różnych przedsięwzięć na całym świecie.

Artyści mieli w swoich pracach odnieść się do kwestii więzi międzyludzkich, opierania ich na pozytywnych emocjach, a także do kwestii budowania społeczeństwa obywatelskiego. Jak mówiła Monika Szewczyk, to najważniejsze kwestie po - jak to ujęła - "nieudanych eksperymentach" komunizmu czy stalinizmu.

Zauważyła, że niektóre prace dotyczą tych zagadnień w sposób bezpośredni i dosłowny, inne są ironiczne lub ich autorzy posługują się parafrazą. „Każda z tych prac mówi o kondycji tych państw, kondycji artystów w tych krajach. Sztuka nie jest daleka od rzeczywistości” - powiedziała Szewczyk.

Projekt jest realizowany przez Galerię Arsenał przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Źródło.

(ak)

Czy wiesz, że...
„Karta” powstała jako wydawnictwo nielegalne w Warszawie w styczniu 1982 roku, w pierwszych tygodniach stanu wojennego? Już po kilku miesiącach z jedno-dwukartkowej gazetki przekształciła się w niezależny almanach, prezentujący postawy ludzi szukających wolności w ...