Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

Wystawa „Podróż na Wschód” w ramach prezydencji

Udostępnij na Facebooku

Instalacje artystyczne autorów z Polski i krajów tzw. Partnerstwa Wschodniego można zobaczyć na dworcu PKP w Białymstoku i w centrum miasta. Stanowią one część wystawy „Podróż na Wschód” organizowanej przez miejską Galerię Arsenał w ramach polskiej prezydencji.

Wystawa „Podróż na Wschód” prezentowana będzie w Białymstoku do końca września. Następnie zostanie pokazana w Mysteskyi Arsenal w Kijowie na Ukrainie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Istotę wystawy stanowią instalacje artystyczne autorów z Polski i krajów tzw. Partnerstwa Wschodniego (Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji). Część z nich można zobaczyć na dworcu PKP w Białymstoku i w centrum miasta. Pozostałe oglądać można w miejskiej Galerii Arsenał w Białymstoku.

 

Kuratorką wystawy jest dyrektorka placówki Monika Szewczyk. Według niej, organizacja takiej wystawy łamie stereotyp myślenia o Wschodzie jako „miejscu na końcu świata, gdzie jest tylko źle, tragicznie, beznadziejnie”. Dodała, że zaproszonych artystów łączy to, że „robią dobrą sztukę” i zapraszani są do realizacji różnych przedsięwzięć na całym świecie.

Artyści mieli w swoich pracach odnieść się do kwestii więzi międzyludzkich, opierania ich na pozytywnych emocjach, a także do kwestii budowania społeczeństwa obywatelskiego. Jak mówiła Monika Szewczyk, to najważniejsze kwestie po - jak to ujęła - "nieudanych eksperymentach" komunizmu czy stalinizmu.

Zauważyła, że niektóre prace dotyczą tych zagadnień w sposób bezpośredni i dosłowny, inne są ironiczne lub ich autorzy posługują się parafrazą. „Każda z tych prac mówi o kondycji tych państw, kondycji artystów w tych krajach. Sztuka nie jest daleka od rzeczywistości” - powiedziała Szewczyk.

Projekt jest realizowany przez Galerię Arsenał przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Źródło.

(ak)

Czy wiesz, że...
Ośrodek KARTA przygotował nowatorski portal internetowy www.XXwiek.pl. Prezentuje on zebrane przez Ośrodek świadectwa historii na osi czasu, co daje możliwość dotarcia do relacji świadków oraz dokumentów, jak również materiału ikonograficznego przyporządkowanego ...