Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

Film „W ciemności” – polski kandydat do Oscara

Udostępnij na Facebooku

Autor: Agnieszka Kudełka

Akcja najnowszego filmu Agnieszki Holland „W ciemności” toczy się w Polsce w okresie drugiej wojny światowej. To polski kandydat do Oscara. Jego światowa premiera odbędzie się 11 i 12 września podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (8-18 września 2011). 

Film opowiada historię Leopolda Sochy (Robert Więckiewicz), który w tamtym okresie pomagał Żydom ukrywającym się przed Niemcami w kanałach Lwowa. Dbający o własne interesy mężczyzna, który przed wojną kilkakrotnie trafiał do więzienia za kradzieże czy bójki, postanawia wesprzeć niewinnych ludzi i zmienia się z przestępcy w bohatera. Ratuje kilkanaście osób, odkupując popełnione winy.

Akcja toczy się m.in. w lwowskim getcie. „Getto lwowskie długo było otwarte. Niemcy otoczyli je murami i drutami dopiero na jesieni 1942 r. Więc ucieczka stamtąd trudna nie była, a mimo to stosunkowo niewielu Żydów uciekło na aryjską stronę. Żydzi znaleźli się w trudnym położeniu: zagrożenie stanowili Ukraińcy, niejednokrotnie kolaborujący z Niemcami, zagrożenie także stanowiła część ludności polskiej, która sama zresztą była zagrożona i przez Niemców, i przez Ukraińców. Jeśli uciekinier z getta nie miał dobrych kontaktów, pozostawał bez szans.

W tym czasie we Lwowie głową kościoła greckokatolickiego był Ukrainiec Andrzej Szeptycki, hamujący Ukraińców przed wystąpieniami antyżydowskimi, jedyny duchowny katolicki, który wysłał w tej sprawie oficjalny list – protest do Berlina, w czasie okupacji ukrywający dwóch rabinów i całą grupę żydowskich dzieci i młodzieży w podległych mu klasztorach. Za jego sprawą ocalał na przykład Adam Daniel Rotfeld.” – jak mówi Agnieszka Holland.

Źródło.

(ak)

Tygodnik Powszechny

Czy wiesz, że...
Zbiory ikonograficzne Ośrodka KARTA (OK) obejmują blisko 150 tysięcy zdjęć? Archiwum Fotografii OK istnieje od 1996 roku. Jego celem jest gromadzenie i opracowanie zbioru fotografii z zakresu historii społecznej XX wieku z terenu Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, ratowanie ...