Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

Film „W ciemności” – polski kandydat do Oscara

Udostępnij na Facebooku

Autor: Agnieszka Kudełka

Akcja najnowszego filmu Agnieszki Holland „W ciemności” toczy się w Polsce w okresie drugiej wojny światowej. To polski kandydat do Oscara. Jego światowa premiera odbędzie się 11 i 12 września podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (8-18 września 2011). 

Film opowiada historię Leopolda Sochy (Robert Więckiewicz), który w tamtym okresie pomagał Żydom ukrywającym się przed Niemcami w kanałach Lwowa. Dbający o własne interesy mężczyzna, który przed wojną kilkakrotnie trafiał do więzienia za kradzieże czy bójki, postanawia wesprzeć niewinnych ludzi i zmienia się z przestępcy w bohatera. Ratuje kilkanaście osób, odkupując popełnione winy.

Akcja toczy się m.in. w lwowskim getcie. „Getto lwowskie długo było otwarte. Niemcy otoczyli je murami i drutami dopiero na jesieni 1942 r. Więc ucieczka stamtąd trudna nie była, a mimo to stosunkowo niewielu Żydów uciekło na aryjską stronę. Żydzi znaleźli się w trudnym położeniu: zagrożenie stanowili Ukraińcy, niejednokrotnie kolaborujący z Niemcami, zagrożenie także stanowiła część ludności polskiej, która sama zresztą była zagrożona i przez Niemców, i przez Ukraińców. Jeśli uciekinier z getta nie miał dobrych kontaktów, pozostawał bez szans.

W tym czasie we Lwowie głową kościoła greckokatolickiego był Ukrainiec Andrzej Szeptycki, hamujący Ukraińców przed wystąpieniami antyżydowskimi, jedyny duchowny katolicki, który wysłał w tej sprawie oficjalny list – protest do Berlina, w czasie okupacji ukrywający dwóch rabinów i całą grupę żydowskich dzieci i młodzieży w podległych mu klasztorach. Za jego sprawą ocalał na przykład Adam Daniel Rotfeld.” – jak mówi Agnieszka Holland.

Źródło.

(ak)

Tygodnik Powszechny

Czy wiesz, że...
„Karta” powstała jako wydawnictwo nielegalne w Warszawie w styczniu 1982 roku, w pierwszych tygodniach stanu wojennego? Już po kilku miesiącach z jedno-dwukartkowej gazetki przekształciła się w niezależny almanach, prezentujący postawy ludzi szukających wolności w ...