Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

ThinkQuest - projektowa platforma e-learningowa i międzynarodowy konkurs na innowacyjny projekt

Udostępnij na Facebooku

Autor: Agnieszka Kudełka

Oracle Education Foundation realizuje projekt ThinkQuest, czyli platformę e-learningową umożliwiająca uczniom zaplanowanie i zrealizowanie projektu internetowego, także we współpracy z uczniami z innych krajów, oraz coroczny międzynarodowy konkurs na innowacyjne projekty z zastosowaniem nowoczesnych technologii.

 

Projekty realizowane przy pomocy platformy ThinkQuest opierają się na wykorzystaniu Internetu i narzędzi multimedialnych. Bardzo często ich składowe to interaktywne dyskusje i głosowania. Uczestnicy projektu komunikują się głównie poprzez różne narzędzia internetowe i pracują w oparciu o kalendarz projektowy. 

Aby zobaczyć tysiące zrealizowanych projektów lub dołączyć do zespołu projektowego, należy zalogować się na stronę http://www.thinkquest.org.

Projekt ThinkQuest obejmuje także coroczny konkurs międzynarodowy skierowany do uczniów, studentów i nauczycieli. Polega on na przedstawieniu ciekawego i innowacyjnego rozwiązania wybranego problemu przy zastosowaniu nowoczesnych mediów technologicznych.

Uczestnicy mogą wziąć udział w trzech konkurencjach: ThinkQuest Projects, Digital Media i Application Development. We wszystkich konkurencjach zadaniem uczestników jest zdefiniowanie interesującego problemu wziętego z rzeczywistego otoczenia, znalezienie jego rozwiązania i stworzenie pracy konkursowej, która zaprezentuje zarówno samo rozwiązanie jak i proces jego powstawania.

W konkurencji „ThinkQuest Projects” należy wykorzystać platformę edukacyjną ThinkQuest Projects, w której można stworzyć swoje rozwiązania online. Konkurencja „Digital Media” polega na wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi medialnych do stworzenia zasługującego na uwagę bloga, strony internetowej lub animacji. Natomiast w konkurencji „Application Development” zadaniem uczestników jest opracowanie aplikacji internetowej za pomocą wybranego języka programowania. 

Wszystkie prace konkursowe muszą być sformułowane w języku angielskim i zgłoszone do ok. 27 kwietnia kolejnego roku. Do konkursu mogą zgłaszać się zespoły liczące do 6 uczestników w wieku do 22 lat i posiadające opiekuna. Główną nagrodą jest organizowany przez Oracle Education Foundation 5-dniowy pobyt w rejonie Zatoki San Francisco i udział w uroczystości ThinkQuest Live. 

Kolejne ogłoszenie konkursu będzie miało miejsce w sierpniu 2011 roku.

Źródło 1 i 2.

(ak)

Internet

Czy wiesz, że...
W Bibliotece Cyfrowej Ośrodka KARTA umieszczane aą sukcesywnie dokumenty z archiwów Ośrodka. Obecnie są tam dwa duże zbiory: kolekcja imienna Jacka Kuronia oraz zespół „Solidarność” - Narodziny Ruchu. Wkrótce znajdą się tu również ...