Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

W sekcji tej zamieszczamy ciekawe artykuły o tematyce historycznej, edukacyjnej i dydaktycznej. Mamy nadzieję, że znajdą tu Państwo wiele ważnych i potrzebnych informacji, a także inspiracji do swojej pracy.
Zachęcamy do przysyłania własnych tekstów, zarówno historycznych (odnoszących się do tematyki portalu), jak i pokazujących Wasze doświadczenie szkolne, sprawdzone metody lub właśnie te innowacyjne, których warto spróbować.

Znajdź artykuł
„Europa to przyszłość” - dyskusja z Helmutem Schmidtem
18 sierpnia 2011       Medium:: Portal Fundacji Körbera

14 kwietnia 2011 w Niemieckim Teatrze w Hamburgu młodzi obywatele Europy z 12 krajów dyskutowali z Helmutem Schmidtem na ważne europejskie tematy. Większość uczestników stanowili laureaci konkursów historycznych sieci organizatorów konkursów EUSTORY. 

„Koniec bibliotek?” – sprawozdanie z konferencji
22 czerwca 2010       Medium:: Portal: H-Soz-u-Kult

W dn. 22–23 kwietnia 2010 odbyła się w Gotha (Niemcy) konferencja analizująca wpływ procesów digitalizacji na funkcjonowanie bibliotek i ich pozycję w społeczeństwie.

„Ścieżki pamięci” – projekty konkursowe
11 maja 2010

Program Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość“ wspiera w roku 2010 międzynarodowe projekty zajmujące się „Ścieżkami Pamięci“ w ramach konkursu grantowego „Geschichtswerkstatt Europa”. Centralnym aspektem jest przy tym stosunek mieszkańców do miejsc, które musieli opuścić w ciągu XX wieku z powodu różnych form przymusowej migracji.

Biblioteki cyfrowe w Polsce
28 kwietnia 2010

Według raportu przygotowanego przez Departament Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat bibliotek cyfrowych i książek elektronicznych w Polsce działa obecnie ponad 50 bibliotek cyfrowych, w ramach których w lutym 2010 roku było dostępnych ok. 360 000 obiektów, wśród nich: książki, czasopisma, grafika, fotografie, rysunki, dokumenty życia społecznego (ulotki, odezwy, plakaty, afisze, jednodniówki), stare druki, rękopisy oraz druki muzyczne. Prezentujemy krótkie omówienie problematyki związanej z polskimi bibliotekami cyfrowymi oraz opis i linki do najważniejszych i najciekawszych polskich projektów digitalizacyjnych.

Blog „Reconciliation of European Histories”
01 czerwca 2011       Medium:: Blog „Reconciliation of European Histories. For a better understanding of Europe's shared history”

Nieformalna grupa członków Parlamentu Europejskiego prowadzi blog pt. „Reconciliation of European Histories. For a better understanding of Europe's shared history”, który – jak piszą – ma być znaczącym narzędziem w pracy nad pojednaniem w Europie i upodobnieniu historycznych narracji europejskich na temat totalitaryzmów.  

Blog dot. krajów Partnerstwa Wschodniego - Eastbook.eu
17 sierpnia 2011       Medium:: Portal "Eastbook.eu"

Portal Eastbook.eu dostarcza informacji o Partnerstwie Wschodnim. Można tam znaleźć informacje nie tylko o najważniejszych wydarzeniach, współpracy krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską, ale także o kulturze i historii krajów Partnerstwa.

Cykl debat pt. POLSKA I ROSJA W POWIĘKSZENIU
15 listopada 2011

8 listopada 2011 r. Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz klub „Powiększenie” zainaugurowały cykl Debat Centrum „POLSKA I ROSJA W POWIĘKSZENIU”. W pierwszej debacie „Zbrodnie stalinowskie w ocenie Polaków i Rosjan” udział wzięli Nikita Pietrow i Zbigniewa Gluza, a spotkanie poprowadził Grzegorz Ślubowski.

Destalinizacja czy desowietyzacja? (według Piotra Zychowicza)
16 czerwca 2011       Medium:: Portal "Uroki istorii"

Na rosyjskim portalu „Uroki istorii” został opublikowany artykuł poświecony problemowi destalinizacji w Rosji i poglądom Piotra Zychowicza (Rzeczpospolita) na tą kwestię. 
Artykuł pochodzi z partnerskiego portalu „Uroki istorii”.

Dwumiesięcznik „Nowa Europa Wschodnia”
03 czerwca 2011       Medium:: Portal „Nowa Europa Wschodnia”

To dwumiesiecznik adresowany do wszystkich zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. Prezentuje on artykuły dotyczące zarówno polityki, historii, kultury, jak i życia codziennego naszych wschodnich sąsiadów – „by pokazać możliwie najpełniejszy obraz regionu”. Szczególnie ciekawe są artykuły publicystyczne i recenzje dotyczące minionych i współczesnych relacji Polski i Polaków ze swoimi wschodnimi sąsiadami, a także artykuły na temat nauczania o tych problemach.

Dzień Judaizmu
16 stycznia 2012

Dzień Judaizmu ma na celu ponowne odkrycie więzi z judaizmem poprzez wgłębienie się we własną (katolików) tajemnicę. To święto obchodzone w polskim Kościele katolickim, ustanowione przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, corocznie 17 stycznia, tj. w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Podczas tegorocznego święta odbędzie się bardzo ciekawa konferencja dla nauczycieli na temat nauczania o Zagładzie połączonego z wychowanie ku dobru, a także wiele warsztatów w szkołach oraz odczyty, projekcje i spektakle. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

1  |  2  |  3  |  4  |