Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

W sekcji tej zamieszczamy ciekawe artykuły o tematyce historycznej, edukacyjnej i dydaktycznej. Mamy nadzieję, że znajdą tu Państwo wiele ważnych i potrzebnych informacji, a także inspiracji do swojej pracy.
Zachęcamy do przysyłania własnych tekstów, zarówno historycznych (odnoszących się do tematyki portalu), jak i pokazujących Wasze doświadczenie szkolne, sprawdzone metody lub właśnie te innowacyjne, których warto spróbować.

Znajdź artykuł
Aksamitna rewolucja w zdjęciach i dokumentach
08 grudnia 2010       Medium:: Portal „Demokratyczna rewolucja 1989 roku”

 

Instytut Historii Współczesnej w Pradze zaprasza zarówno historyków, jak i miłośników historii na portal „Demokratyczna rewolucja 1989 roku”, prezentujący materiały fotograficzne i tekstowe na temat upadku systemu komunistycznego w Czechosłowacji. Portal powstał dla uczczenia 20 rocznicy „aksamitnej rewolucji”. 

 

Dlaczego warto wykorzystać komputery i internet w realizacji projektów historycznych?
26 grudnia 2008

Amerykańskie badania, przeprowadzone już w 1993 roku pokazują, że wykorzystanie multimediów wpływa pozytywnie na efekty kształcenia: zwiększają tempo uczenia się i jego skuteczność oraz pozwalają na rozszerzenie zasobów przyswojonej wiedzy czy umiejętności[1].

Edukacja historyczna w szkole a społeczeństwo informacyjne
08 lutego 2010       Medium:: Edukacja historyczna i obywatelska w szkolnictwie ponadgimnazjalnym

Gwałtowny rozwój technologiczny zmusza do przeformułowania wielu dotychczas zupełnie fundamentalnych elementów procesu dydaktycznego.

EUROCLIO & Portal Historiana.eu
28 czerwca 2011       Medium:: Portal Historiana

Celem Europejskiego Towarzystwa Nauczania Historii (EUROCLIO) jest „rozwój innowacyjnego nauczania historii, w oparciu o trzy główne założenia, jakimi są: różnorodne perspektywy, krytyczna refleksja oraz wykluczenie egocentrycznego sposobu myślenia”.

How to Use Social Software in Higher Education (2009)
12 października 2009       Medium:: icamp.eu

Jak wykorzystywać oprogramowanie społecznościowe w edukacji wyższej? Publikacja powstała w ramach międzynarodowego projektu iCamp.

Internetowe archiwum tragedii 10 kwietnia
21 kwietnia 2010       Medium:: portal historia i media

Powstał pomysł zabezpieczenia dziedzictwa cyfrowego powstałego w skutek tragedii 10. kwietnia. Internet był już medium społecznego upamiętniania i politycznych analiz np. po tragedii 11. września w USA i w efekcie tego powstały internetowe archiwum i wiele internetowych projektów archiwalnych.

Kultura popularna + (nie)popularna szkoła = (popularna) edukacja 2.0?
10 marca 2009       Medium:: „Kultura Popularna”, 1/2008

Jak mogłaby wyglądać "nowa szkoła" wyposażona w media? Czy musiałaby to być szkoła zrywająca z wartościami, o których przypominają konserwatyści?

Los edukacji historycznej w epoce nowych technologii - paradoks łatwej dostępności
28 sierpnia 2008       Medium:: The Chronicle of Higher Education

Mark Bauerlein, profesor z uniwersytetu Emory opublikował na stronach chronicle.com dość ciekawy artykuł poświęcony sytuacji edukacji historycznej w epoce dynamicznego rozwoju nowych technologii   szczególnie internetu z zainicjowaną w ramach tego medium rewolucją w dostępie do informacji.

Najlepsze internetowe narzędzia edukacyjne 2011 roku
11 lipca 2011       Medium:: Portal "Historiaimedia.org"

American Library Association (ALA) udostępniło listę 25 najlepszych internetowych narzędzi edukacyjnych, z których w swojej pracy korzystać mogą bibliotekarze szkolni i nauczyciele. 

Nie tylko Google – wyszukiwarki naukowe i edukacyjne
03 sierpnia 2010       Medium:: Portal Programu Rozwoju Bibliotek

Artykuł przedstawia wyszukiwarki edukacyjne i naukowe, które pozwalają bibliotekarzom, nauczycielom, wykładowcom, studentom i uczniom na szybsze dotarcie do treści będących pożytecznym źródłem informacji dla nich. Artykuł pochodzi z portalu Programu Rozwoju Bibliotek.

1  |  2  |  3  |