Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

W sekcji tej zamieszczamy ciekawe artykuły o tematyce historycznej, edukacyjnej i dydaktycznej. Mamy nadzieję, że znajdą tu Państwo wiele ważnych i potrzebnych informacji, a także inspiracji do swojej pracy.
Zachęcamy do przysyłania własnych tekstów, zarówno historycznych (odnoszących się do tematyki portalu), jak i pokazujących Wasze doświadczenie szkolne, sprawdzone metody lub właśnie te innowacyjne, których warto spróbować.

Znajdź artykuł
Archiwum multimedialne projektu „Auschwitz. Memento”
13 lipca 2009       Medium:: www.auschwitzmemento.pl

W ramach opisywanego na naszych stronach projektu „Auschwitz. Memento — multimedialne archiwum” publikowane są w internecie relacje byłych więźniów niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. 

Biblioteki cyfrowe w Polsce
28 kwietnia 2010

Według raportu przygotowanego przez Departament Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat bibliotek cyfrowych i książek elektronicznych w Polsce działa obecnie ponad 50 bibliotek cyfrowych, w ramach których w lutym 2010 roku było dostępnych ok. 360 000 obiektów, wśród nich: książki, czasopisma, grafika, fotografie, rysunki, dokumenty życia społecznego (ulotki, odezwy, plakaty, afisze, jednodniówki), stare druki, rękopisy oraz druki muzyczne. Prezentujemy krótkie omówienie problematyki związanej z polskimi bibliotekami cyfrowymi oraz opis i linki do najważniejszych i najciekawszych polskich projektów digitalizacyjnych.

Dyskusja wokół „Spowiedzi” Calka Perechodnika
04 lipca 2011       Medium:: strona internetowa księgarni Ośrodka KARTA

Oryginalna, pełna wersja świadectwa Calka Perechodnika — mieszkańca Otwocka, policjanta żydowskiego w tamtejszym getcie, kronikarza Zagłady. Tekst pełen jest goryczy, ale i bardzo wnikliwych obserwacji. Zawiera oskarżenie narodu niemieckiego za jego konkretne cechy, ale jednocześnie obarcza też winą za zaistniały stan narody polski i żydowski.  

Księgi pamięci
09 listopada 2009

Księgi pamięci stanowią bogate i ciekawe źródło do poznania życia, kultury i doświadczenia Zagłady Żydów polskich, a ich geneza i charakter są nierozerwalnie związany z żydowskimi losami.