Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Artykuły

W sekcji tej zamieszczamy ciekawe artykuły o tematyce historycznej, edukacyjnej i dydaktycznej. Mamy nadzieję, że znajdą tu Państwo wiele ważnych i potrzebnych informacji, a także inspiracji do swojej pracy.
Zachęcamy do przysyłania własnych tekstów, zarówno historycznych (odnoszących się do tematyki portalu), jak i pokazujących Wasze doświadczenie szkolne, sprawdzone metody lub właśnie te innowacyjne, których warto spróbować.

Znajdź artykuł
„A jednak czasem miewam sny. Historia pewnej samotności”
03 grudnia 2010

„A jednak czasem miewam sny. Historia pewnej samotności” - to historia ocalonego z getta warszawskiego i kilku obozów koncentracyjnych opowiedziana w 1992 roku Joannie Wiszniewicz. Książka przybliża indywidualne doświadczenia Holocaustu - oraz doświadczenia lat poprzedzających Holocaust. Za „A jednak czasem…” Joanna Wiszniewicz otrzymała w 1996 wyróżnienie w konkursie literackim Fundacji Kultury. W 2004 roku książka została przetłumaczona na angielski.

„Bismarck. Żelazny Kanclerz” - recenzja
01 października 2013

Książka „Bismarck. Żelazny Kanclerz”, wydana przez wydawnictwo Muza S.A., autorstwa Jean-Paul'a Bled'a, to nie tylko biografia poświęcona politycznej roli tej postaci w Niemczech, ale także charakterystyka sylwetki psychologicznej „żelaznego kanclerza” oraz epoki, przedstawiająca ciekawie tło historyczne i pozwalająca przyjrzeć się mechanizmom sprawowania włądzy, które są często podobne, a nawet takie same. 

„Gdy jednego okupanta zastępuje drugi…”
21 czerwca 2011

Data 22 czerwca 1941 roku w świadomości historycznej Polaków praktycznie nie funkcjonuje, ale wydarzenia z nią związane stanowią ważny element pamięci narodowej. Wybuch wojny niemiecko-radzieckiej pociągną za sobą nowe ofiary i przysporzył cierpień społeczeństwu na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej określanych mianem Kresów.
Artykuł został napisany dla niemieckiego portalu „Lernen aus der Geschichte” i został opublikowany tutaj.

„Kłamstwo katyńskie”
31 stycznia 2012       Medium:: Forum Ośrodka KARTA

„Sprawa katyńska” znacznie wykracza poza samą zbrodnię, dokonaną wiosną 1940 przez Sowietów na prawie 22 tysiącach polskich jeńców i więźniów. Sowiecka wersja zdarzeń, obarczająca odpowiedzialnością za Katyń nazistów, obowiązywała w bloku komunistycznym i oddziaływała na postawę polityków w krajach zachodnich przez ponad 40 lat.

„Pasażerka” - opera Weinberga
25 listopada 2010

8 października 2010 w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie odbyła się polska premiera „Pasażerki” Mieczysława Weinberga. TVP Kultura udostępnia reportaż na temat tego dzieła.

„Portrecista” - Wilhelm Brasse (KL Auschwitz-Birkenau)
01 grudnia 2008       Medium:: YouTube

Film dokumentalny Ireneusza Dobrowolskiego prezentuje postać obozowego fotografa z KL Auschwitz-Birkenau - Wilhelma Brasse.

„Rok 1945 - koniec i początek”
12 maja 2010

Z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej „Tygodnik Powszechny” analizuje postrzeganie i interpretowanie roku 1945 w Polsce i na świecie ówcześnie i obecnie, a także wpływ tych i ostatnich wydarzeń na stosunki polsko-rosyjskie.

„Solidarność” a systemowe przekształcenia Europy Środkowo-Wschodniej
04 września 2006       Medium:: portal MSZ

Miejsce „Solidarności” w ciągu historycznych przemian – protestów społecznych i ruchów opozycyjnych: od Jałty do upadku muru berlińskiego.

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” (recenzja)
17 grudnia 2010

Książka Swietłany Aleksijewicz pokazuje Wielką Wojnę Ojczyźnianą z perspektywy kobiety i odsłania jej dotychczas mało znane strony. 

Akcja T4 - zagłada chorych psychicznie (recenzja)
04 stycznia 2010

Holocaust i akcja masowego uśmiercania osób chorych wynikają z tej samej ideologicznej podstawy i posługują się tymi podobnymi metodami.

1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |