Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Listy w obronie praw człowieka

08.12.2008 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Obrońca praw człowieka Yang Chunlin, prowadzący działania na rzecz dziesiątek tysięcy rolników, których ziemie zostały skonfiskowane pod zagospodarowanie, został 24 marca 2008 skazany za „podburzanie do obalenia władzy państwowej”. Skazano go na karę 5 lat więzienia, po odbyciu której przez 2 kolejne lata będzie pozbawiony praw politycznych. To między innymi w jego sprawie pisać będą listy młodzi ludzie w całym kraju. Maraton rozpocznie się w sobotę 8 grudnia o godz. 12.00 i zakończy w niedzielę 9 grudnia również o 12.00.

W zeszłym roku w Polsce napisano w ramach akcji blisko 22 tys. listów (na świecie prawie 115 tys. listów). Organizatorzy liczą, że w tym roku uda się napisać co najmniej 25 tysięcy listów i pobić - skali międzynarodowej - zeszłoroczny rekord.

Maraton pisania listów w 2007 roku w Puławach.

Wszystkie napisane podczas Maratonu listy zostaną wysłane do decydentów politycznych na całym świecie. Sześciu osobom spośród 21, na rzecz których pisane były listy w zeszłym roku, udało się pomóc. W dwóch przypadkach otrzymano informacje, że sytuacja uwięzionych uległa poprawie.

Więcej informacji: maratonamnesty.blox.pl