Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wystawa o robotnikach przymusowych III Rzeszy

13.11.2008 | czwartek | Udostępnij na Facebooku

Wystawa „Naznaczeni. Mieszkańcy wsi polskiej na robotach przymusowych w III Rzeszy 1939-1945” prezentuje dokumenty, fotografie, listy oraz relacje osób wywiezionych podczas II wojny światowej na przymusowe roboty do Niemiec. Ekspozycję oglądać można w gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 66).

Na wystawie można obejrzeć wiele fotografii upamiętniających dramat przymusowych robót, m.in. zdjęcia chłopów stojących w kolejce do rejestracji, rodzinne portrety u niemieckich gospodarzy, zdjęcia transportów osób wysyłanych do kopania okopów czy fotografie wykonywanych przez Polaków prac rolnych.


Praca w kamieniołomach, Kielczyn, czerwiec 1941 r. (AFPNP)

Jak przypomina Dariusz Pawłoś, szef Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, w okresie II wojny światowej na przymusowe roboty do Niemiec deportowano ok. trzech mln osób. W większość były to osoby pochodzące z polskich wsi, najczęściej ludzie młodzi i pełni sił. Zdarzały się także przypadki deportacji całych rodzin z małymi dziećmi.

Wystawa jest czynna do 20 grudnia, w dni powszednie od godz. 9.00 – 20.00 oraz w soboty i niedzielę w godz. 9.00 – 13.00. Wstęp wolny.