Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

„Zaolzie w XX wieku” — dyskusje, wystawa, publikacje

27.10.2008 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią zapraszają na dyskusję pod hasłem „Zaolzie w XX wieku – spór polsko-czeski”,  poświęconą polsko-czeskiej historii na Zaolziu, w dniu 30 października o godz. 18.00 – w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20), współorganizatora wydarzenia.

W dyskusji wezmą udział m.in. prof. Mečislav Borák z Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, Jerzy Kronhold, Konsul Generalny w Ostravie, Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej. Swój udział zapowiedział Ambasador Republiki Czeskiej w Rzeczpospolitej Polskiej Jan Sechter. 

Debata jest częścią projektu Zaolzie w XX wieku, którego główną intencją jest polsko-czeski dialog na temat wspólnej przeszłości – by ułatwić wzajemne zrozumienie wydarzeń XX wieku; w rocznice: 90. (październik–listopad 1918), 70. (październik 1938) i 40. (sierpień–październik 1968) najcięższych, kryzysowych momentów historii. 

O godz. 17.30 dyskusja zostanie poprzedzona pokazem unikatowych polskich filmów propagandowych z września, października i listopada 1938 roku, poświęconych wydarzeniom związanym z historią Zaolzia. Obrazy opisują przebieg wydarzeń z polskiej perspektywy. Pokazują dni poprzedzające wybuch konfliktu, wiec na placu Piłsudskiego w Warszawie, wkroczenie polskich wojsk na Zaolzie, reakcje miejscowej ludności, wizytę marszałka Rydza-Śmigłego. Ostatnim elementem jest defilada Zaolziaków w Warszawie – 11 listopada 1938 roku. 

W trakcie wydarzenia nastąpi wernisaż wystawy portretów Polaków i Czechów mieszkających na Zaolziu – Tożsamość. Zaolzie, autorstwa Moniki Bereżeckiej i Moniki Redzisz, znanych jako duet Zorka Project. 

Portrety są przedstawieniem różnych pokoleń i narodowości ludzi mieszkających na Zaolziu. Autorki zdjęć spotkały się z kilkunastoma osobami, które opowiedziały im swoje historie, związane z poczuciem tożsamości. Okazało się, że niemal każdy ma odmienną wizję swojej przynależności narodowej. Mieszkańcy Zaolzia: Polacy, Czesi, Ślązacy, Żydzi – tworzą niecodzienną, barwną mozaikę, a ich życie opowiedziane fotograficznymi kadrami, jest świadectwem wielokulturowości i wyjątkową opowieścią o Śląsku Cieszyńskim. Wystawa wpisuje się w projekt Zaolzie w XX wieku i w styczniu 2009 roku prezentowana będzie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. 

Patronat Honorowy: Ambasador Republiki Czeskiej w Rzeczpospolitej Polskiej Jan Sechter, Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Czeskiej Jan Pastwa 

Patroni medialni: Onet.pl, Newsweek Polska, Polskie Radio dla Zagranicy, TVP Historia, Partner, ProfiLab 

Organizatorzy: Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią

 

„Zaolzie w XX wieku”