Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

„Prawa Człowieka w obiektywie”

21.10.2008 | wtorek | Udostępnij na Facebooku

Amnesty International wspólnie z portalem Plfoto.com organizuje konkurs fotograficzny, mający promować idee praw człowieka. Swoje prace zgłaszać można do 21 listopada, rejestrując się w portalu i zamieszczając tam wybrane przez siebie fotografie.

12 zwycięskich fotografii zostanie wykorzystanych w kalendarzu Amnesty International, którego uroczysta premiera odbędzie się podczas kolejnego już Maratonu Pisania Listów, 13-14 grudnia br. w klubo-kawiarni Chłodna 25. Dodatkowo, zwycięskie oraz wyróżnione prace, które zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu, zostaną zaprezentowane na specjalnie zorganizowanej wystawie w jednej z warszawskich galerii.

Autorowi pracy, na którą oddanych zostanie najwięcej głosów, przyznana zostanie specjalna nagroda - drukarka Epson Stylus Photo R1900 wraz z papierami do wydruku marki Ilford.

Konkurs organizowany jest z okazji obchodów 60. rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która przypada 10 grudnia 2008 roku. 

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka uchwalona została przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 10 grudnia 1948 roku w Paryżu. Jej pierwszy artykuł głosił, że wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa. Polska była jednym z ośmiu krajów, które wstrzymały się od głosu przy głosowaniu nad przyjęciem tego dokumentu - podobnie zachowały się delegacje ZSRR i innych krajów bloku komunistycznego, a także RPA i Arabia Saudyjska. Polski przekład Deklaracji ukazał się 9 lat po jej uchwaleniu - dopiero w 1957 roku.

Więcej informacji: http://www.plfoto.com/amnesty.html