Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

„Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo”

20.10.2008 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Podczas niedawnej promocji swojej najnowszej książki „Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo”, w czasie spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego, Norman Davies odniósł się do problemu oceny moralnej zwycięstwa nad III Rzeszą. Przedstawił także główne tezy swojej nowej publikacji.

Jak powiedział Davies, każda ze stron, których udziałem było obalenie Hitlera, przypisuje sobie zasługę wyzwolenia Europy i przywrócenia w niej wolności. O ile to zdaniem Daviesa ZSRR miało decydujący udział w zniszczeniu niemieckiej armii i Stalin był głównym zwycięzcą tego konfliktu, to nie wyzwolił on Europy. Zniszczył jeden totalitaryzm i wprowadził następny. Nie możemy powiedzieć, że na końcu wojny nastało ogólne wyzwolenie.

Źródło: Polskie Radio

Nowa książka Normana Daviesa może mieć duże znaczenie w obalaniu mitów dotyczących historii II wojny światowej, tak silnie obecnych na Zachodzie Europy. Dotyczy to zwłaszcza świadomości zbrodni komunistycznych w bloku wschodnim. Davies przyznaje, że nie dysponujemy wciąż żadnym w pełni obiektywnym ujęciem tematu II wojny światowej, ponieważ wszyscy autorzy przedstawiają historię okresu wojny przez perspektywę własnych doświadczeń i doświadczeń własnego narodu.

„Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo”
Rok wydania: 2008
Wydawnictwo: Znak
Format: 150 x 235 mm
Ilość stron: 688