Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Uri Barbash - „Wiosna 1941”

20.10.2008 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

15 października na festiwalu w Hajfie odbyła się premiera polsko-izraelskiego filmu „Wiosna 1941”, którego reżyserem jest Uri Barbash. Scenariusz produkcji powstał na motywach opowiadań Idy Fink, polskiej Żydówki ocalonej z Holocaustu, pisarki, od 1957 roku mieszkającej w Izraelu, ale piszącej po polsku. Opowieść jest historią Artura i Klary, żydowskiego małżeństwa, które z dzieckiem ukrywa się podczas okupacji na wsi. Kobieta nie może opuszczać strychu domu, w którym się ukrywa. Właścicielka domu, Emilia to młoda wdowa, która zakochuje się w mężu Klary. Bohaterowie fabuły tworzą toksyczną relację. Okazuje się też, że za romansem stoi szantaż.

Stach Szabłowski w Dzienniku przyznaje, że reżyser chciał opowiedzieć o Holocauście z perspektywy jednostki, poprzez historię miłosną Ten plan nie powiódł się do końca: postaciom brakuje wiarygodności, a namiętnościom chemii. W rezultacie najbardziej poruszające pozostają sceny Zagłady, przemocy, mimo że reżyser podchodzi do tych sekwencji z najwyższą powściągliwością. 

Jednak film uwzględnia właściwie wszystkie polskie postulaty dotyczące wspólnej pamięci tragedii. Bo w filmie Barbasha tragedia jest właśnie wspólna. O „polskich obozach zagłady” nie może być mowy: sprawcy zła to zawsze Niemcy - Polacy i Żydzi są ofiarami, choć oczywiście w różnym stopniu

W głównych rolach występują Anglicy: Joseph Fiennes, Neve Macintosh, Claire Higgins i Kelly Harrison, oraz Polacy: Maria Pakulnis, Mirosław Baka i Stanisław Brejdygant. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana.

Źródło: Gazeta.pl, Dziennik.pl

Uri Barbash - „Wiosna 1941”