Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Zrewidowano liczbę ofiar bombardowania Drezna

19.10.2008 | niedziela | Udostępnij na Facebooku

13 i 14 lutego 1945 roku alianckie bombowce przeprowadziły naloty dywanowe na Drezno. Użycie bomb zapalających wywołało ogromny pożar, który dopełnił zniszczenia miasta. Bombardowanie niemal od razu zostało wykorzystane propagandowo przez władze hitlerowskie. Liczbę ofiar szacowano na prawie pół miliona osób. Z danych tych korzystała także machina propagandowa NRD.

Po latach badań grupa niemieckich historyków zrewidowała ostatecznie liczbę ofiar. Jak informuje Daily Mail, najnowsze analizy wskazują na wielkości od 18 do 25 tysięcy zabitych. Podane przez nazistów jeszcze w czasie wojny dane o drezdeńskich stratach weryfikowane były już kilkukrotnie - za każdym razem liczba ofiar okazywała się mniejsza.

Najnowsze badania przeprowadzono na zlecenie władz Drezna. Na podstawie raportów szpitalnych, aktów zgonów i dokumentów rejestracyjnych osób, które straciły domy w czasie nalotów udało się stworzyć nowe szacunki dotyczące liczby zabitych 13 i 14 lutego 1945 roku.

Bombardowanie Drezna wpisało się mocno w świadomość historyczną Europejczyków, zwłaszcza Niemców. Jego ślady znaleźć można także w literaturze. Amerykański pisarz Kurt Vonnegut, który był świadkiem bombardowania jako jeniec wojenny, opisał swoje przeżycia w powieści Rzeźnia numer pięć

Źródło: The Daily Mail