Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Prace nad Muzeum Historii Żydów Polskich

14.10.2008 | wtorek | Udostępnij na Facebooku

Za miesiąc poznamy wykonawcę siedziby Muzeum Historii Żydów Polskich. Tymczasem w bazie danych powstającej instytucji skatalogowano już ponad 60 tys. eksponatów, m.in. obrazów, zdjęć, dokumentów, przedmiotów codziennego użytku.

Muzeum ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury, wykorzystującym najnowsze zdobycze techniki: ekrany dotykowe i projektory wyświetlające holograficzne obrazy. Na początku galerii średniowiecznej zwiedzających powita trójwymiarowa postać Ibrahima Ibn Jakuba, autora pierwszego opisu ziem polskich. Pod ziemią znajdzie się ekspozycja multimedialna, na górze zaplanowano bibliotekę, audytorium, a także centrum edukacyjne.

Obiekt zaprojektowali fińscy architekci Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamäki. Ich koncepcja została wyłoniona w międzynarodowym konkursie w 2005 r. Wzięło w nim udział 119 pracowni architektonicznych z całego świata. Projektanci z Helsinek pokonali sławy światowej architektury, m.in. Daniela Libeskinda, który jest autorem słynnego Muzeum Żydowskiego w Berlinie.

We wrześniu 2006 r. naprzeciw pomnika Bohaterów Getta stanęła i stoi do dzisiaj instalacja artystyczna - namiot Ohel. To zwiastun powstania w tym miejscu muzeum. Pełni funkcję punktu informacyjnego, odbywają się tu prezentacje, happeningi i inne wydarzenia artystyczne.

Przesłaniem Muzeum jest ukazanie historii polskich Żydów od czasów średniowiecznych aż do współczesności. Jak przekonują organizatorzy, muzeum ma stać się punktem odniesienia dla wszystkich zainteresowanych dziedzictwem Żydów polskich oraz znakiem dokonującego się przełomu we wzajemnych stosunkach Polaków i Żydów.