Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wystawa "Niezatarte ślady getta warszawskiego 1943-2008"

02.10.2008 | czwartek | Udostępnij na Facebooku

Na wystawie "Niezatarte ślady getta warszawskiego 1943-2008" znalazły się m.in. wykonane podczas II wojny i obecnie fotografie Umschlagplatz, bramy do getta od strony Nalewek, Synagogi Nożyków, pl. Grzybowskiego, Głównej Biblioteki Judaistycznej i Instytutu Nauk Judaistycznych (obecny Żydowski Instytut Historyczny) oraz ruin Wielkiej Synagogi na Tłomackiem (obecnie Błękitny Wieżowiec na pl. Bankowym).
Oprócz zdjęć są fragmenty relacji i pamiętników z tamtego okresu autorstwa m.in. Marka Edelmana oraz mapki przedstawiające obecną lokalizację przedstawionych miejsc. Ekspozycję uzupełnia historia getta warszawskiego oraz jego mapa. Dołączone do fotografii teksty zamieszczono w języku polskim i angielskim.
"Przygotowując wystawę nie zawsze było nam łatwo rozpoznać przedstawione na zdjęciach miejsca, jednak po pewnych zachowanych szczegółach w końcu nam się to udało. Uzupełnienie zdjęć fragmentami wspomnień uczestników tamtych zdarzeń miało odbiorcom dać możliwość swoistego przeniesienia się w czasie, przybliżyć oglądane miejsca. Podczas wędrówki po wystawie chcemy przybliżyć, zwłaszcza ludziom młodym, prawdę o zagładzie i walce Żydów Warszawy w latach 1939-43" - powiedziała PAP podczas otwarcia wystawy Eleonora Bergman, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, który przygotował ekspozycję.
2 października 1940 roku Niemcy ogłosili utworzenie w Warszawie "żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej". 15 listopada tego samego roku bramy getta warszawskiego zostały zamknięte, obejmując teren 403 ha, na którym znalazło się od 360 do 450 tys. Żydów. 19 kwietnia 1943 roku w getcie wybuchło powstanie, które trwało do 16 maja. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił jego koniec i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.
Wystawę "Niezatarte ślady getta warszawskiego 1943-2008" można oglądać do 15 października. AKN

PAP - Nauka w Polsce

bsz