Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

63. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę

08.08.2008 | piątek | Udostępnij na Facebooku

6 sierpnia 1945 roku amerykańska superforteca B-29 zrzuciła na Hiroszimę bombę atomową. Najbardziej wiarygodne spośród japońskich szacunków mówią, że sam wybuch i skutki promieniowania spowodowały do końca października 1945 roku zgon 130 tysięcy mieszkańców. Choroba popromienna nadal zbiera jednak żniwo, a stale aktualizowana lista zmarłych przekroczyła już 250 tysięcy osób. Trzy dni po ataku na Hiroszimę druga bomba atomowa została zrzucona na Nagasaki.

Zrzucenie bomby atomowej wpłynęło na zakończenie II wojny światowej na Pacyfiku, ale zainicjowało też otwarty wyścig zbrojeń pomiędzy dwoma politycznymi blokami - światem państw zachodnich, realizujących standardy demokratyczne i rzeczywistością komunizmu, realizowaną przez ZSRR i państwa satelickie. Aż do dziś broń jądrowa stanowi poważne zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście ugrupowań i państw terrorystycznych.

Z okazji rocznicy tragedii z 1945 roku, rząd w Tokio po raz kolejny zachęcił polityków z całego świata do odrzucenia broni nuklearnej.

Tagi: