Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Dyskusja wokół publikacji „Katzbach - obóz widmo”

24.11.2016 | czwartek | Udostępnij na Facebooku

25 listopada o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, Warszawa) odbędzie się spotkanie wokół publikacji „Katzbach - obóz widmo. Powstańcy warszawscy w Zakładach Adlera we Frankfurcie nad Menem 1944-1945”. 

Katzbach – ta nazwa w Polsce nie mówi już nic. Niemal nikt nie wie, że Zakłady Adlera w centrum Frankfurtu nad Menem przez kilka ostatnich miesięcy II wojny światowej były miejscem gehenny dla wielu powstańców warszawskich, przewiezionych tam po upadku Powstania – do pracy w nieludzkich, wyniszczających warunkach. Z ponad 1600 więźniów obozu, głównie Polaków, przeżyło go zaledwie kilkudziesięciu. 

Ośrodek KARTA podjął próbę upamiętnienia losu ofiar obozu. Na podstawie nagranych przez Joannę Vincenz rozmów z ostatnimi świadkami przygotował (po polsku i niemiecku) bezpłatną publikację Katzbach – obóz widmo. Powstańcy warszawscy w Zakładach Adlera we Frankfurcie nad Menem 1944–45. Opisuje ona drogę powstańców warszawskich z pokonanej stolicy przez kolejne obozy koncentracyjne w Niemczech – aż po piekło przymusowej pracy i walki o przeżycie w Zakładach Adlera. Ma ona szansę być punktem wyjścia polsko-niemieckiego dialogu dotyczącego tego miejsca i przełamać milczenie o nim.

Na spotkaniu będzie można otrzymać bezpłatną publikację. 

W dyskusji wezmą udział: Joanna Vincenz (autorka wydanego w Niemczech zbioru rozmów z ocalałymi z obozu); prof. Jerzy Kochanowski (Instytut Historyczny UW); dr Karol Mazur (Muzeum Powstania Warszawskiego); Zbigniew Gluza (redaktor naczelny „Karty”). 

Prowadzenie: Jerzy S. Majewski (varsavianista). 

Projekt „Polscy więźniowie podobozu koncentracyjnego Katzbach w Zakładach Adlera. Niemiecko-polska publikacja i dyskusje plenarne w Warszawie i we Frankfurcie nad Menem” jest realizowany w ramach programu „Praca przymusowa i zapomniane ofiary”, finansowanego przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”.

(ak)