Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

JACEK KUROŃ. OŚ ŻYCIA

16.06.2014 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

JACEK KUROŃ. OŚ ŻYCIA jest wspólnym projektem Krytyki Politycznej, barStudio i Teatru Studio, zrealizowanym przy współpracy ośrodka KARTA.

Wystawę przygotowali: Agnieszka Glińska (Teatr Studio), Grzegorz Lewandowski (barStudio), Michał Sutowski (Krytyka Polityczna), Agnieszka Ziółkowska (Krytyka Polityczna)

WERNISAŻ: 8 czerwca, niedziela, godz. 19.30 / Teatr Studio/ barStudio

*Oś: wyobrażalna prosta będąca linią centralną jakiegoś układu elementów; ośrodek, wokół którego coś się skupia.

JACEK KUROŃ. OŚ ŻYCIA to wystawa zbudowana z wypowiedzi oraz fragmenty jego pism ukazanych na tle intelektualnej i społecznej historii Polski. 

Życie Jacka Kuronia by o świadectwem myśli i wartości, w które wierzył, ale też świadectwem dziejów PRL i III RP. Odzwierciedla ono najważniejsze momenty, dylematy, problemy i wyzwania związane z kształtowaniem się współczesnego społeczeństwa polskiego i świata, w którym dziś żyjemy. Z kolei jego trwałe ideały i wciąż ewoluujące myśli, diagnozy i kolejne pomysły na lepsze urządzenie świata wyznaczają jasną oś spraw, zasad i idei, o które warto w życiu zabiegać, i którym warto się poświęcić.

Słowa Jacka Kuronia są dla nas wyzwaniem. Czasem pozornie oczywiste – a zarazem tak rzadko dzisiaj słyszane, mimo palącej nieraz aktualności. Skłaniają do pytań: jakiej zmiany społecznej, jakiej wspólnoty i jakiej demokracji chciałby dziś Jacek Kuroń? Co chciałby nam przekazać? Jakiej inspiracji nam dostarcza?

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie wśród myśli Jacka Kuronia te ważne dla siebie. Myśli, które staną się impulsem dla działania, kształtowania rzeczywistości i twórczej zmiany świata na lepszy.

***
FINISAŻ:
Czytanie performatywne listów Gai i Jacka Kuroniów
Czytają: Agnieszka Glińska i Łukasz Lewandowski.

17 czerwca, wtorek, godz. 19.15

Foyer Teatru Studio. Wstęp Wolny

Wydarzeniem kulminującym i dopełniającym wystawę JACEK KUROŃ. OŚ ŻYCIA będzie czytanie performatywne listów Gai i Jacka Kuroniów przez Agnieszkę Glińską i Łukasza Lewandowskiego.

Pisane podczas kolejnych odsiadek w więzieniach listy Jacka Kuronia do Gajki i jej listy z wolności do męża były dla nich jedyną formą kontaktu. Przez cenzurę więzienną przechodziły zarówno czułe słowa miłosci, opisy zwyczajnych dni w rozłące jak i przejmujące wyznania. Listy, które przeczytamy, pochodzą z lat 1965-1982 i są niezwykłym swiadectwem siły uczuć, a także fenomenalnym dokumentem tamtych czasów.

Książka „Listy Gai i Jacka Kuroniów” ukaże się nakładem Ośrodka KARTA w październiku br.

***
Oba wydarzenia są realizowane w ramach Festiwalu im. Jacka Kuronia (Warszawa, 5-17 czerwca)

Organizator: Krytyka Polityczna

Partner strategiczny: Fundacja im. Friedricha Eberta

Partnerzy: Teatr Studio, barStudio, Big Book Festival, Ośrodek Karta, Inicjatywa Razem 89, Szturm na szkoły

Patroni medialni: Tok.fm, Gazeta.pl, Gazeta Wyborcza

Współfinansowanie: Fundacja im. Heinricha Boella, Fundacja im. Stefana Batorego, Open Society Foundation, Miasto Stołeczne Warszawa, Dom Spotkań z Historią

Źródło.

(ak)