Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

12.06.2014 | czwartek | Udostępnij na Facebooku

14 czerwca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, uchwalony 8 czerwca 2006 przez Sejm RP w 66. rocznicę przybycia pierwszego transportu 728 więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz.

W związku z tym na terenie Muzeum Więzienia Pawiak w dn. 12 czerwca   2014 r. odbędą się uroczyste obchody organizowane wspólnie przez Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie przy współudziale Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak przy ul. Dzielnej 24/26.

Po przywitaniu gości będą miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Następnie odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna w intencji zgładzonych w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Po modlitwie nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego i przed Tablicami Pamięci w asyście Warty Honorowej Wojska Polskiego.

Źródło.

(ak)