Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Seminarium wokół książki "Remembering Katyń"

13.03.2013 | środa | Udostępnij na Facebooku

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność oraz Międzyzakładowa Pracownia Pamięci Społecznej w Instytucie Socjologii UW

zapraszają na seminarium wokół książki „Remembering Katyń”

22 marca (piątek), godz. 17:00, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (s. 256, ul. Dobra 56/66).

Seminarium odbędzie się w języku angielskim z możliwością komentowania i zadawania pytań w języku polskim.

Publikacja Remembering Katyń (Polity Books 2012), opracowana przez badaczy z Uniwersytetu w Cambridge, opisuje, w jaki sposób zbrodnia katyńska funkcjonuje w pamięci zbiorowej Polaków, Białorusinów, Rosjan, Litwinów, Łotyszy i Estończyków. Ta przekrojowa praca w unikalny sposób umieszcza doświadczenie Katynia w szerszym kontekście wyobrażeń zbiorowych społeczeństw Europy Wschodniej o drugiej wojnie światowej.

W dyskusji w Warszawie wezmą udział autorzy książki, uczestnicy międzynarodowego projektu Memory at War:

- dr Uilleam Blacker – jego zainteresowania sytuują się na przecięciu badań nad pamięcią, literaturą i przestrzenią miejską w Polsce, Rosji i Ukrainie

- Simon Lewis – w pracy doktorskiej bada sposoby przedstawiania bolesnej przeszłości we współczesnej literaturze białoruskiej

- dr Matilda Mroz – w pracy badawczej zajmuje się sztukami wizualnymi i kinematografią

- dr Rory Finnin – przedmiotem jego badań są powiązania między literaturą a narodową tożsamością na Ukrainie, pamięć społeczna i nacjonalizm.

Dyskusję poprowadzą dr Małgorzata Pakier (SWSP/MHŻP) i dr Joanna Wawrzyniak (UW/FRIAS).

Patroni medialni: STAN RZECZY i Kultura Liberalna.

Seminarium organizowane jest w ramach programu Genealogie Pamięci – wspólnego projektu rozpoczętego w 2011 roku przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, Instytut Socjologii UW, Instytut Socjologii SWPS oraz Wolny Uniwersytet w Berlinie.

Celem „Genealogii Pamięci” jest wspieranie naukowców z Europy Środkowej i Wschodniej zajmujących się w swojej pracy zagadnieniami pamięci społecznej oraz popularyzacja wiedzy o różnych sposobach pamiętania XX wieku.

W ramach programu zorganizowano dwie międzynarodowe konferencje naukowe („Genealogie Pamięci. Teorie i metody” w listopadzie 2011 r. i „Regiony Pamięci. Europa Wschodnia w perspektywie porównawczej” w listopadzie 2012r.) i seminaria o francuskich i skandynawskich badaniach nad pamięcią.

Nagrania wszystkich paneli konferencyjnych i seminariów i informacje o projekcie dostępne są na stronie internetowej www.genealogies.enrs.eu.

(ak)