Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Zniszczenie przez Tatarów wystawy poświęconej Stalinowi

31.12.2012 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Grupa krymskich Tatarów zniszczyła w Symferopolu wystawę poświęconą rocznicy urodzin Józefa Stalina, który w 1944 roku wydał decyzję o deportacji ludności tatarskiej z Krymu.

Na wystawie zorganizowanej przez rosyjskie stowarzyszenie "Istota Czasu - Krym" zgromadzono zdjęcia Stalina oraz cytaty, wychwalające jego działalność.

Znajdująca się w centrum Symferopola ekspozycja została zniszczona zaledwie godzinę po uroczystym otwarciu. Tatarzy, wśród których byli przedstawiciele medżlisu (samorządu) najpierw prosili organizatorów o usunięcie wystawy argumentując, że Stalin wyrokiem sądowym z 2010 roku został uznany na Ukrainie za winnego ludobójstwa.

Gdy prośby nie poskutkowały, Tatarzy zaczęli przewracać stelaże ze zdjęciami Stalina, a na jednym z nich namalowali swastykę. "Hitler i Stalin są dla nas jednakowi" - mówili reprezentanci medżlisu, cytowani przez Radio Swoboda.

Na należącym do Ukrainy Półwyspie Krymskim mieszka około 250 tys. Tatarów. Po przymusowym wysiedleniu w 1944 roku zaczęli oni powracać na Krym dopiero na początku lat 90. Po powrocie dowiadywali się, że ziemia ich przodków przeszła w ręce napływowej, przeważnie rosyjskojęzycznej ludności. Walka o tę ziemię trwa do dziś.

Żródło

(mk-z)