Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wystawa rosyjska w Muzeum Auschwitz

18.12.2012 | wtorek | Udostępnij na Facebooku

27 stycznia 2013 roku, w 68. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, otwarta zostanie nowa stała wystawa rosyjska w Muzeum Auschwitz. Ekspozycja znajduje się w bloku 14 byłego obozu.

Ekspozycja rosyjska jest nieczynna od 2003 roku. Wówczas Rosja postanowiła zmienić dotychczasową wystawę, otwartą jeszcze w czasach sowieckich, w 1961 roku. W 2005 roku nowa wystawa nie została otwarta z powodu kontrowersji jakie wzbudziła narodowość ofiar z Polski, a także krajów bałtyckich oraz części Rumunii, zaanektowanych przez ZSRR na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. W rosyjskim scenariuszu zostali uznani za obywateli radzieckich.

Po rozmowach w lipcu ubiegłego roku strony polska i rosyjska znalazły kompromis. Scenariusz wystawy został gruntownie zmieniony, co pozwoliło na jego obopólne podpisanie. Obecnie już na początku wystawy będą ukazane mapy Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej w granicach z sierpnia 1939, a także początku czerwca 1941 roku.

Stałe wystawy narodowe na terenie Muzeum powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą otwarto w 1960 r. Obecnie czynne są m.in. wystawy: belgijska, francuska, polska, węgierska, romska, poświęcona Żydom słowackim i więźniom z Czech. Trwa wymiana ekspozycji żydowskiej, która otwarta zostanie w przyszłym roku.

(PAP) (mk-z)

Źródło