Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Spotkanie wokół książki "Więzień Putina"

17.12.2012 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Wydawnictwo Czarne i Agora zapraszają na wieczór z Pawłem Chodorkowskim, synem Michaiła, bohatera książki „Więzień Putina”.

O biografii Michaiła Chodorkowskiego napisanej wspólnie z Natalią Gieworkian w przekładzie Agnieszki Sowińskiej porozmawia Anna Żebrowska.

Spotkanie odbędzie się 19 grudnia o godzinie 19.00.

Miejsce: Wrzenie świata, ul. Gałczyńskiego 7.

O książce: Dlaczego Michaił Chodorkowski, wiedząc, że zostanie aresztowany, w przeciwieństwie do innych oligarchów nie uciekł z Rosji? Jak z jego perspektywy wygląda dziś życie łagiernika? Jak wyobraża sobie przyszłość swojego kraju?

Między innymi na te pytania odpowiada dziś zza krat w pierwszej autobiograficznej książce. Ten najbogatszy niegdyś człowiek Rosji stał się jej najważniejszym, ale i najbardziej niewygodnym więźniem. Aresztowanie szefa Jukosu w 2003 roku, a potem jego procesy okazały się punktami zwrotnymi w dziejach Rosji – z kraju, który, jak się wydawało, dążył do demokracji, zaczęła się ona zmieniać w kraj reglamentowanej wolności, ograniczonej swobody wypowiedzi i coraz potężniejszych służb specjalnych. Autorzy wnikliwie i odważnie opowiadają o przyczynach tych politycznych i ekonomicznych przemian.

Ale równoległym bohaterem ich książki jest Władimir Putin, któremu Chodorkowski pomógł dojść do władzy, by potem wielokrotnie – także zza krat – krytykować go za autorytaryzm. Natalia Gieworkian uzupełnia zaś tę opowieść fascynującymi i wstrząsającymi relacjami bliskich i współpracowników „więźnia Kremla”.

Przekład z języka rosyjskiego Agnieszka Sowińska.

Źródło

(mk-z)