Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

"Psy Stalina" Nikity Pietrowa

17.12.2012 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

O morderstwach i torturach z rozkazu Józefa Stalina, cynicznym szefie NKWD Ławrientiju Berii i sadystycznym okrucieństwie jego funkcjonariuszy, w tym Wasiliju Błochinie, który osobiście zamordował ponad 10 tys. osób - można przeczytać w książce "Psy Stalina" Nikity Pietrowa.

Monografia Pietrowa, opublikowana w Polsce przez wydawnictwo Demart, przedstawia ludzi bezpośrednio zaangażowanych w realizację "zadań specjalnych" podejmowanych przez NKWD. Wśród nich są m.in. kierujący NKWD od 1938 r. do śmierci Stalina w 1953 r. Ławrientij Beria i podporządkowani mu Wsiewołod Mierkułow, bracia Bogdan i Amajak Kobułowowie, Lew Włodzimirski, Borys Rodos, Michaił Riumin, Lew Szwarcman, Wasilij Błochin, Michaił Malcew, Wasilij Ulrich. 

"Beria - cyniczny stalinista", "Tajne morderstwa na rozkaz Stalina", "Laboratorium X", "Próba przekupienia Hitlera", "Najlepiej wykształcony oprawca", "Tortury w imieniu Stalina: +Bić bez litości+", "Co robił wódz w ostatnich miesiącach życia?", "Człowiek w skórzanym fartuchu", "Technologia rozstrzeliwania" to niektóre tytuły rozdziałów książki. Uzupełniają je dokumenty świadczące o osobistym zaangażowaniu Stalina w dokonywaniu zbrodni oraz fotografie Stalina i posłusznych mu funkcjonariuszy NKWD, w tym m.in. naczelnego kata Łubianki Wasilija Błochina, który osobiście rozstrzelał od 10 do 15 tys. osób. Pod kierownictwem Błochina i przy jego bezpośrednim udziale w Kalininie (obecnie Twer) wiosną 1940 r. zamordowano 6311 polskich jeńców z obozu w Ostaszkowie; głównie przedwojennych policjantów, których zwłoki ukryto w Miednoje. 

W "Psach Stalina" znajduje się rozdział, który szczególnie może zainteresować polskich czytelników, bo dotyczy on zbrodni katyńskiej. Rosyjski badacz poza opisem technologii rozstrzeliwań umieścił w nim listę zbrodniarzy NKWD uczestniczących w mordowaniu prawie 22 tys. polskich obywateli wiosną w 1940 r. To krótkie biogramy 125 organizatorów zbrodni katyńskiej, konwojentów, tych którzy strzelali i ukrywali zwłoki lub sporządzali dokumenty związane z egzekucją. Dane osobowe tych osób - jak stwierdził gorzko Pietrow - objęte są we współczesnej Rosją tajemnicą. Z kolei w rozdziale "Mały Katyń" autor opisuje tzw. obławę augustowską, wciąż nie do końca wyjaśnioną zbrodnię na Białostocczyźnie popełnioną w 1945 r. przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na prawie 600 polskich żołnierzach opierających się sowietyzacji Polski i na cywilach. 

Nikita Pietrow to wybitny badacz historii najnowszej; jest autorem ponad 100 prac poświęconych historii terroru i masowych represji w sowieckiej Rosji. Pełni też funkcję wiceszefa Rady Naukowo-Informacyjnego i Edukacyjnego Centrum "Memoriału" - organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka i dokumentującej stalinowskie zbrodnie. "Psy Stalina" ukazały się drukiem w Rosji w 2011 r. pt. "Oprawcy. Oni wykonywali rozkazy Stalina". 

(pap) (mk)

Żródło