Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Odnowione pomniki na 200-lecie wojny 1812 roku w obwodzie kaliningradzkim

20.08.2012 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Rząd regionalny obwodu kaliningradzkiego i urzędy miejskie Kaliningradu przygotowują obchody święta 200-lecia zwycięstwa Rosji w Wojnie Ojczyźnianej 1812 roku. Opracowano plany budowy nowych pomników i rozpoczęto budowę skweru „Bohaterów Wojny Ojczyźnianej 1812 roku” w stolicy rejonu.

Rząd regionalny koordynuje prace urzędów miejskich w tej kwestii, udziela im pomocy w remoncie, rekonstrukcji i budowie nowych pomników poświęconych pamiętnej dacie – informuje Interfaks powołując się na biuro prasowe gubernatora.

Tak więc w Gusiewie już w tym roku ekspozycja „Numizmatyczny Ogród” zostanie uzupełniona o nowe pamiątkowe znaki: pamiątkową monetę na cześć zwycięstwa nad Napoleonem. W planach urząd miejski zakłada także upamiętnienie pobytu imperatora Aleksandra I w Głąbinie w 1814 roku.

W rejonie czerniachowskim we wsi Nagornoje zostanie wyremontowany pomnik generała-feldmarszałka Barclay’a de Tolly i rozpocznie się budowa skweru „Bohaterów Wojny Ojczyźnianej 1812 roku” w stolicy rejonu.

W Sowiecku w ramach współpracy granicznej Rosji i Litwy powstaje nowy szlak turystyczny związany z postaciami historycznymi mającymi związek z pokojem w Tylży. W mieście przewidywane jest rozmieszczenie popiersi cara rosyjskiego Aleksandra I i królowej pruskiej Luizy. Tam także zostanie postawione popiersie bohatera wojny 1812 roku Denisa Dawidowa.

W Kaliningradzie trwają prace nad określeniem miejsca, w którym zostanie umieszczona tablica pamiątkowa poświęcona bohaterowi Wojny Ojczyźnianej 1812 roku, atamanowi M. I. Płatowowi.

Wiadomo, że w najbliższym czasie kwestie związane ze stworzeniem na terytorium regionu miejsc historycznych na cześć zwycięstwa nad Napoleonem będą przedmiotem obrad rady ds. kultury przy gubernatorze obwodu.

Przypomnijmy, że w obwodzie powinien pojawić się jeszcze jeden pomnik poświęcony żołnierzom z czasów wojen napoleońskich – zbiorowa mogiła żołnierzy armii Napoleona. Na równi z innymi, istniejącymi już, pomnikami tej epoki w regionie ma on szansę być atrakcją dla turystów, w tym dla obywateli Francji – uważa gubernator Nikołaj Cukanow.

Tłumaczyła z rosyjskiego Kamila Laśkiewicz.

Artykuł pochodzi z partnerskiej strony „Uroki istorii”.

(ak)