Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wystawa „Janusz Korczak. Między rzeczywistością a filmowym obrazem” oraz wystawa „Jak kochać dziecko”

20.08.2012 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na dwie wystawy upamiętniające osobę Janusza Korczaka. Zostały one przygotowane z okazji przypadającej w tym roku 70 rocznicy śmierci „Starego Doktora”.

Łódzkie ekspozycje wielopłaszczyznowo przybliżają postać Korczaka- poprzez filmy, spektakle Teatru Telewizji, utwory literackie, które stworzył oraz książki Jemu poświęcone. 

Wystawa „Jak kochać dziecko”

Tytuł zaczerpnięto z najsłynniejszej pracy Korczaka, która zawiera Jego pedagogiczne motto:

„Jak, kiedy, ile-dlaczego?”. Dla zwiedzających, zarówno dzieci jak i dorosłych, prezentowane są oryginały ilustracji z książek obrazowych poświęconych autorowi- „Króla Maciusia I”, 

z „Pamiętnika Blumki” Iwony Chmielewskiej i niepublikowanego jeszcze „Ostatniego przedstawienia Panny Esterki” Adama Jaromira i Gabrieli Cichowskiej.

Ekspozycja ukazuje Janusza Korczaka w otoczeniu, tych których kochał najbardziej i którym poświecił wszystko. Skłania do przemyśleń: kim był „Pan Doktor”? Czym był prowadzony przez Niego - Dom Sierot? Co ofiarował najmłodszym? Dlaczego dziecko ma prawo być tym, kim jest?

W sierpniowe i wrześniowe niedziele (9,16,23 września) w sali kinowej Muzeum Kinematografii w Łodzi będą miały miejsce specjalne spotkania „Czytanki przed ekranem”. Każde z nich poświęcone będzie jednemu utworowi prozatorskiemu Korczaka i jego filmowemu lub teatralnemu obrazowi. 

Wystawa „Janusz Korczak. Między rzeczywistością a filmowym obrazem”

Organizatorzy postawili sobie za zadanie ukazanie w jaki sposób Aleksander Ford w filmie „Jest pan wolny, doktorze Korczak” i Andrzej Wajda w filmie „Korczak” - zmierzyli się z osobą i legendą tytułowej postaci. W tym celu zaprezentowano niezwykłe, unikatowe: listy, dokumenty, plakaty oraz zdjęcia z powyższych planów filmowych. 

Dzięki uprzejmości producenta filmu Artura Braunera, na łódzkiej wystawie, można obejrzeć ( w języku niemieckim) film Aleksandra  Forda  „Jest pan wolny, doktorze Korczak”. Jest to niepowtarzalna okazja, gdyż ostatni otwarty pokaz tego filmu dla polskiej publiczności miał miejsce w 1990 roku. 

Janusza Korczaka zapewne nikomu nie trzeba przedstawiać, ale warto, szczególnie w obecnym Roku Korczakowskim, bliżej przyjrzeć się Jego Osobie i działalności. Taką możliwość niewątpliwie stwarzają wystawy w łódzkim Muzeum Kinematografii.

Miejsce: Muzeum Kinematografii, Plac Zwycięstwa 1, Łódź

Termin: Ekspozycje będą prezentowane do 7 października 2012r.

Źródło.

Autor: Monika Gomółka

(ak)