Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wystawa „Machabeusze sportu. Sport żydowski w Krakowie”

20.08.2012 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Stara Synagoga zaprasza na wystawę „Machabeusze sportu. Sport żydowski w Krakowie”. Koncepcja „muskularnego judaizmu” została zaprezentowana w 1898 roku przez paryskiego lekarza Maxa Nordaua, podczas II Kongresu Syjonistycznego w Bazylei. Kładła ona nacisk na poprawę kondycji zdrowotnej i rozwój aktywności fizycznej.

Realizacja idei „muskularnego Żyda” miała w przyszłości zaowocować odbudową państwa żydowskiego w Palestynie. W myśl tego założenia, począwszy od 1898 roku, zaczęły powstawać żydowskie kluby sportowe. W samym Krakowie do 1939 roku istniało ich ponad dwadzieścia. Zrzeszały one osoby o różnych, często opozycyjnych poglądach politycznych, którym przyświecał jednak jeden cel – umocnienie własnej wytrzymałości i sprawności fizycznej.

Krakowska ekspozycja skupia się głównie na działalności powstałego w 1907 roku Żydowskiego Klubu Sportowego Makkabi i Żydowskiego Towarzystwa Sportowego Jutrzenka. Przedstawia sukcesy żydowskich zawodników, którzy niejednokrotnie reprezentowali biało-czerwone barwy podczas międzynarodowych zawodów. Na wystawie znalazły się także pamiątki z łódzkich, warszawskich czy berlińskich klubów sportowych. 

Tytuł obecnej ekspozycji nawiązuje do przemówienia Teodora Herzla z 1899 roku, wygłoszonego podczas III Kongresu Syjonistycznego w Bazylei. Padły tam słowa: „Połączcie się młodzi, potrzebujemy was. Kształcie nie tylko swoją duszę, lecz również doskonalcie swoje mięśnie. Bądźcie silni. Wierzę, że powstanie nowe wspaniałe pokolenie Żydów. Synowie Makabeuszy odżyją”.

Krakowska wystawa w pełni daje wyraz temu przesłaniu.

Miejsce: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Stara Synagoga, ul. Szeroka 24, Kraków

Termin: Ekspozycja będzie prezentowana do 26 maja 2013 r.

Źródła: http://mhk.pl/aktualnosci/wiadomosc/1174

http://www.warszawa.pl/Sport/Historia_sportu/267,6104,0,1,0,0-Kalendarium_historii_sportu_żydowskiego.html

Autor: Monika Gomółka

(ak)