Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wystawa „Nowa Huta 1949+” w Krakowie

30.07.2012 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Nowa Huta zaprasza na trzecią odsłonę wystawy „Nowa Huta 1949+”. Prezentuje ona historię dzielnicy, która powstała z połączenia podkrakowskich wsi. W zamyśle jej twórców miała stać się wzorowym miastem socjalistycznym. Ekspozycja ukazuje jak ten plan został wcielony w życie i z jakim odzewem ze strony mieszkańców się spotkał.

Zwiedzający wystawę odbywają swoisty spacer po najmłodszej dzielnicy Krakowa. Na pierwszych fotografiach pojawia się monumentalny żywiciel przyszłych mieszkańców – kombinat hutniczy. Kolejne zdjęcia pokazują unikatową architekturę i urbanistykę nowohuckich osiedli mieszkaniowych. Następnie odwiedzający poprzez zgromadzone eksponaty tj.: stare komody, szafy, regał, wersalki, mają okazję zajrzeć do ówczesnych mieszkań nowohucian. Ostatnia część wystawy prezentuje najważniejsze dla dzielnicy wydarzenia tj.: postawienie pomnika Lenina w Alei Róż, obrona Krzyża na osiedlu Teatralnym czy dziesięcioletnią działalność organizacji opozycyjnych. 

Na uwagę zasługuje też czarno-biały film z ówczesnych kronik filmowych. Streszcza on jak przykładowy mieszkaniec podkrakowskiej wsi; poprzez szkołę wieczorową i kursy robotnicze, a potem pracę w kombinacie; staje się pełnoprawnym mieszkańcem dzielnicy Nowa Huta. 

Miejsce: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Nowa Huta, os. Słoneczne 16, Kraków
Termin: Ekspozycja będzie prezentowana do 26 sierpnia 2012 r.

Źródło: http://mhk.pl/aktualnosci/wiadomosc/1042

Autor: Monika Gomółka

(ak)