Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wystawa „NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma”

11.07.2012 | środa | Udostępnij na Facebooku

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wystawę zdjęć „NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma”. Autorami prac są fotograficy współpracujący z agencja Ostkreuz: Sibylle Bergemann, Ute Mahler, Werner Mahler, Maurice Weiss oraz Harald Hauswald. 

Ekspozycja poprzez 170 czarno-białych fotografii przenosi odwiedzających do czasu istnienia Niemieckiej Republiki Demokratycznej (1949-1990). Zdjęcia ukazują realia tamtych lat m.in.: trudy pracy górników, ulice pełne trabantów i wartburgów, kolejki do sklepów, wnętrza barów dla klasy robotniczej czy dansingi. 

Na wartość zdjęć niezaprzeczalnie wpływa artyzm ich wykonania, ale głównie to, że odzwierciedlają, daleką od propagandowej, prawdziwą codzienność mieszkańców socrealistycznej republiki demokratycznej. 

Krakowska wystawa, wzbogacona o cytaty i komentarze, ukazuje historyczny kontekst wydarzeń nieistniejącego już państwa. Skłania do głębszej refleksji nad pojęciem „ostalgii” tęsknoty za czasami Honeckera. 

Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, Kraków
Termin: Ekspozycja będzie prezentowana do 2 września 2012
Organizator: Międzynarodowe Centrum Kultury, Goethe Institut w Krakowie; we współpracy z Agencją Fotograficzną Ostkreuz i BuchsteinerArtManagement w Tybindze. 

Źródła: http://kultura.onet.pl/sztukipiekne/wystawy/nrd-opowiesci-z-kraju-ktorego-juz-nie-ma-wystawa-w,1,5167515,artykul.html

http://www.mck.krakow.pl/exhibitionPage/o-wystawie-12

Autor: Monika Gomółka