Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

„Memoriał” Kustoszem Pamięci Narodowej!

18.06.2012 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Wieloletni partner Ośrodka KARTA – Stowarzyszenie „Memoriał” zostało jednym z laureatów Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej 2012.

Poza Stowarzyszeniem „Memoriał”, tegorocznymi laureatami Nagrody IPN Kustosza Pamięci Narodowej są: amerykański filmowiec, fotograf i pisarz Julien Bryan (1899-1974), opiekun muzeów szkolnych Urszula Łukomska, działacz opozycyjny w PRL-u Zygmunt Goławski oraz Dieter Schenk,
autor książek o zbrodniach hitlerowskich.

Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się 31 maja 2012 na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagrodzone Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał” to niezależna rosyjska organizacja zajmująca się dokumentowaniem i upowszechnianiem wiedzy o ofiarach represji komunistycznych oraz ochroną praw człowieka w Rosji i krajach byłego ZSRR. Oficjalnie działa od 1989 r. skupia wokół siebie niezależne organizacje z różnych regionów Rosji, Kazachstanu, Ukrainy i Łotwy, a także Niemiec, Włoch i Francji.

Od 2005 r. w ramach Stowarzyszenia działa Komisja Polska, która prowadzi badania nad polskimi ofiarami represji sowieckich, w szczególności nad zbrodnią katyńską. Działa również na rzecz sądowej rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej, udostępnienia Polsce dokumentacji z archiwów rosyjskich i odtajnienia decyzji Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej o umorzeniu w 2004 r. śledztwa katyńskiego. Wspólnie z Ośrodkiem KARTA Stowarzyszenie realizuje program badawczy „Indeks Represjonowanych”.

Nagroda Kustosza Pamięci Narodowej została ustanowiona w 2002 r. przez pierwszego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Przyznawana jest instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Polski w latach 1939–1989 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Jej celem jest „umocnienie szacunku dla narodowej przeszłości i ochrona wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia”.

W poprzednich latach nagrodą uhonorowani zostali m.in. Tomasz Strzembosz, Studium Polski Podziemnej, Władysław Bartoszewski, zespół redakcyjny edycji „Zrzeszenie +Wolność i Niezawisłość+ w dokumentach”, Stowarzyszenie „Archiwum Solidarności”, Andrzej Krzysztof Kunert, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Jacek Leociak, współzałożyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów; ks. prałat Wacław Karłowicz i pośmiertnie Paweł Jasienica.

Zobacz też na youtube: Nagroda Kustosza Pamięci Narodowej dla Stowarzyszenia MEMORIAŁ (https://www.youtube.com/watch?v=mYz81fvG_kQ) oraz
album: Kolory Wojny. Oblężenie Warszawy w barwnej fotografii Juliena Bryana: ksiegarnia.karta.org.pl

(jp, ak)