Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wystawa „Gol dla Europy” w Gdańsku

09.06.2012 | sobota | Udostępnij na Facebooku

Niemiecką wystawę „Tor für Europa” (niem. Gol dla Europy) można oglądać na wystawie „Drogi do Wolności" w Gdańsku.

Na wystawie znajduje się dwadzieścia plansz, które przedstawiają opowieść jak historia i polityka wpłynęły na niemiecki futbol po 1945 roku. Sport, który z założenia jednoczy ludzi i jest płaszczyzną porozumienia, przez propagandę Niemiec Wschodnich traktowany był jako jeszcze jedno narzędzie walki o dominację nad zachodnim sąsiadem.

Wśród zdjęć, fragmentów dokumentów, afiszy, reprodukcji sportowych gadżetów i historycznych opisów znalazło się także miejsce na spojrzenie z polskiej perspektywy. Wystawa na osobnych dwóch planszach wyraźnie podkreśla rolę ruchu Solidarność dla przemian w Europie. Jest to jedno z wielu różnorodnych działań, które Europejskie Centrum Solidarności podejmuje dla popularyzacji tej idei.

Kibiców w NRD zachęcano do zrzeszania się w kluby, aby państwu było łatwiej ich kontrolować. W tym kontekście ciekawym kontrapunktem jest przytoczone na wystawie zdjęcie Lecha Wałęsy na trybunach gdańskiej Lechii w latach 80. Wystawa „Tor für Europa" prezentowana jest w języku niemieckim, polskie tłumaczenia opisów podawane są w audio przewodniku po „Drogach do Wolności".

Źródło.

(jp, ak)