Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wystawa fotografii Rodczenki pt. Rewolucja w fotografii

23.05.2012 | środa | Udostępnij na Facebooku

W Muzeum Narodowym w Krakowie można obejrzeć wystawę fotografii Rodczenki pt. Rewolucja w fotografii.

Rodczenko (1891-1936) był rosyjskim grafikiem, malarzem i fotografem, jednym z klasyków tamtejszej awangardy, który przeniósł na grunt fotografii idee konstruktywizmu. 

Ekspozycja obejmuje głównie jego zdjęcia (blisko 200 dzieł), w tym najbardziej znane: „Dziewczyna z Leicą” (1934 r.) czy  „Schody” (1930 r.). Obok nich zobaczyć można plakaty, okładki czasopism i książek oraz kolaże i fotomontaże, które Rodczenko tworzył, jeszcze zanim zaczął samodzielnie zajmować się fotografią (m.in. ilustracje do wierszy Włodzimierza Majakowskiego, z którym się przyjaźnił).

- „Rzadko mamy okazję przybliżania odbiorcom sztuki rosyjskiej. Chcielibyśmy to zmienić i sądzę, że prezentacja dzieł Rodczenki jest dobrym początkiem tej zmiany” - mówi dyrektor muzeum Zofia Gołubiew podczas konferencji poświęconej wystawie „Rewolucja w fotografii” i dwóm innym ekspozycjom.

Wystawie Rodczenki towarzyszy pokaz „Tak i nie” – dotyczący związków artystów polskich z awangardą rosyjską oraz prezentujący dzieła współczesnych polskich twórców, inspirowane dokonaniami Rodczenki. 

Z listą wydarzeń towarzyszących wystawie można się zapoznać na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie.

Źródło.

(jp)