Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Tajne archiwum III Rzeszy w Radomierzycach

22.05.2012 | wtorek | Udostępnij na Facebooku

Radomierzyce to wioska znajdująca się niedaleko tzw. Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz, w której znajduje się pałac zbudowany w 1708 r. na wyspie otoczonej podwójną fosą. Latem 1944 roku hitlerowcy rozpoczęli zwożenie do radomierzyckiego pałacu tajnych, zebranych w całej Europie dokumentów. Akcją kierował Walter Schellenberg, szef VI departamentu Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA).

M.in. Tygodnik „Wprost” opublikował teksty sugerujące, że przez wiedzę na temat poniemieckiego pałacu w Radomierzycach koło Zgorzelca zginęło kilka osób, m.in. Piotr Jaroszewicz. Ówczesny pułkownik Jaroszewicz pojawił się tam w czerwcu 1945 r. w towarzystwie kilku innych oficerów i podobno przejął niektóre dokumenty.

Polacy zostali jednak szybko odsunięci przez żołnierzy Armii Sowieckiej, po czym radomierzyckie archiwum przetransportowano do ZSRR. W archiwum tym znajdowało się podobno ok. 300 tys. teczek, średnio po 250 stron każda, w tym 20 tys. teczek niemieckiego i francuskiego wywiadu wojskowego, 50 tys. teczek sztabu generalnego, liczące 150 teczek akta francuskiego premiera Leona Bluma i archiwum rodziny Rothschildów, a także ogromny zbiór dokumentów dotyczących kolaboracji Francuzów z Niemcami.

Tezę o związku tej sprawy ze śmiercią Jaroszewicza jako pierwszy postawił pisarz i dokumentalista Jerzy Rostkowski w wydanej kilka lat temu książce „Radomierzyce. Archiwa pachnące śmiercią”. Zdaniem autora, tytuł uzasadnia seria podobnych do siebie zabójstw, których ofiarami w latach 90. padło trzech ludzi obecnych wówczas w radomierzyckim pałacu: oprócz Jaroszewicza także Tadeusz Steć, później znany przewodnik karkonoski (zginął w 1993 r.), i generał Jerzy Fonkowicz, do 1968 r. ważna postać w resorcie obrony (został zamordowany w 1997 r.). Żadnej z tych zbrodni do dziś nie wyjaśniono.

Źródło.

(jp, ak)