Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Litewski Wirtualny Sztetl

13.04.2012 | piątek | Udostępnij na Facebooku

Już niebawem na litewskiej wersji portalu Wirtualny Sztetl (www.shtetl.ltpojawią się nowe materiały – zdjęcia, teksty, aktualności – związane z historią społeczności żydowskiej oraz upowszechnianiem wiedzy o zabytkach kultury żydowskiej na Litwie. 

Teksty poświęcone blisko 70 litewskim sztetlom będą powstawały w języku litewskim i angielskim. Litewski Wirtualny Sztetl będzie pierwszym, tak pełnym wirtualnym źródłem wiedzy o historii litwaków (lit. litvakai), którzy do wybuchu II wojny światowej zamieszkiwali region ciągnący się na południu od miasta Pińsk na dzisiejszej Białorusi, a na północy obejmujący tereny obecnej Litwy.

W latach międzywojennych na Litwie (wyłączając Wilno) żyło ponad 154 tys. Żydów. Ponad połowa z nich zamieszkiwała największe miasta: Kowno, Poniewież, Wiłkomierz i Szawle. Przed 1939 r. z kraju wyemigrowało ok. 25 tys. Żydów – głównie do Stanów Zjednoczonych, Palestyny i Afryki Południowej. W czasie II wojny światowej zginęło ponad 90% litewskich Żydów.

Litewska wersja portalu Wirtualny Sztetl  to efekt współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem ŻIH, Muzeum Historii Żydów Polskich i Centrum Kultury Żydowskiej i Informacji w Wilnie. 

Źródło:

http://www.sztetl.org.pl

(mk-z)