Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Rosja zrehabilituje ofiary zbrodni katyńskiej?

05.04.2012 | czwartek | Udostępnij na Facebooku

Jak informuje portal internetowy Polskiego Radia, podczas spotkania prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego z szefem kremlowskiej rady ds. praw człowieka Michaiłem Fiedotowem padła deklaracja strony rosyjskiej pełnej rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej. Nie podano jednak żadnych szczegółów przeprowadzenia tego procesu.

Sprawa prawnej rehabilitacji polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku co jakiś czas przewija się przez polskie i rosyjskie media. W październiku 2011 roku media szeroko cytowały słowa rzecznika praw człowieka w Federacji Rosyjskiej Władimira Łukina, który stwierdził, że W propozycji rehabilitacji jest element przesady i nawet - proszę mi wybaczyć, gdyż mowa jest o tragedii - politycznej teatralności.

W grudniu okazało się także, że rehabilitacja nie będzie możliwa z powodów prawnych. Szef archiwów FSB płk Wasilij Christoforow przywołał interpretację obowiązującego w Rosji prawa wskazujące na to, że rehabilitacja nie jest możliwa, można jej bowiem dokonać wyłącznie w przypadku osób straconych na mocy indywidualnych wyroków. W sprawach Polaków indywidualne wyroki nie zachowały się.

Problem rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej ma wymiar nie tylko symboliczny: władze rosyjskie obawiają się, że prawna rehabilitacja otworzy możliwość występowania o odszkodowania ze strony rodzin pomordowanych.

Tagi: