Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Szkoła i Dwór – twórcze gromadzenie dokumentów życia społecznego 1863-1989

27.03.2012 | wtorek | Udostępnij na Facebooku

Biblioteka Sichowska wraz z kieleckim Kuratorium Oświaty ogłosiła konkurs na zebranie i opisanie podręczników, gazet, zdjęć oraz opracowanie prac multimedialnych, dotyczących życia społeczno-edukacyjnego regionu świętokrzyskiego w latach 1863-1989.

Konkurs „Szkoła i Dwór – twórcze gromadzenie dokumentów życia społecznego 1863-1989” adresowany jest do młodzieży szkolnej i nauczycieli z całego województwa świętokrzyskiego. W przedsięwzięciu mogą również wziąć udział osoby indywidualnie zainteresowane tematyką, pasjonaci historii i myśli społecznej –  także spoza regionu, a nawet z zagranicy. Do zdobycia są cenne nagrody pieniężne i rzeczowe, o łącznej wartości około 10 tysięcy złotych.

Formą prac konkursowych są:

1. Pamiątki materialne to jest:  książki charakterystyczne czytane w danym okresie, zbiory wydanych tekstów, artykułów, ale też innych przedmiotów kultury materialnej z tego okresu (gazety, czasopisma, wspomnienia, zaproszenia, zdjęcia, wypracowania szkolne, programy szkolne, podręczniki) wraz z opracowaniem wskazującym na ich pochodzenie i historię z uzasadnieniem ich znaczenia.

2. Prace multimedialne zebrane świadectwa współczesnej „pamięci historycznej”: nagrania, filmy, wywiady pokazujące relacje zachodzące między szkołą, dworem i otoczeniem społecznym z opisem tego otoczenia i uzasadnieniem znaczenia danego świadectwa.

Celem konkursu jest ocalenie i przybliżenie młodemu pokoleniu mieszkającemu w regionie świętokrzyskim historii jego życia społecznego. Zgromadzone w ten sposób dokumenty i świadectwa życia społecznego umożliwią budowanie tożsamości regionu i Polski a być może staną się ciekawym źródłem inspiracji do badań naukowych w dziedzinie krajoznawstwa, historii czy nawet socjologii.

Udział w konkursie i prace można zgłaszać do końca lipca. Regulamin konkursu znajduje się na tej stronie.

(mw)