Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

VII Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

18.01.2012 | środa | Udostępnij na Facebooku

27 stycznia o godzinie 14:30 przy Pomniku Umschlagplatz w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z VII Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, pod Honorowym Patronatem Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Przedstawiciele władz państwowych oraz organizacji społecznych i religijnych, a także harcerze wspólnie z Fundacją Shalom złożą wieńce pod pomnikiem, aby wspólną pamięcią objąć wszystkie ofiary Zagłady.  W modlitwie ekumenicznej za tych, którzy odeszli połączą się przedstawiciele różnych wyznań i kościołów. Na uroczystości zapraszają Fundacja Shalom i Miasto Stołeczne Warszawa.

Współorganizatorami obchodów są: Tramwaje Warszawskie oraz Stołeczna Estrada.

Światło Pamięci

27 stycznia będziemy przywoływać cienie pomordowanych w gettach i obozach, symbolem pamięci będzie zapalona świeca. „Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę – apeluje Gołda Tencer. – Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości.”

Akcja ma charakter ogólnopolski. Fundacja Shalom wystąpiła do władz kościelnych oraz szkół w całej Polsce z apelem o jej rozpropagowanie. Władze Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań wyrazili swe poparcie i nawołują wiernych do przyłączenia się do akcji. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18.00 poprzez zapalenie świecy w oknie. 

Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu Fundacji Shalom http://www.fac ebook.com/fundacja.shalom pobrać zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę w oknie i zamieścić na swojej tablicy. 

W hołdzie tym, którzy odeszli

Warszawskie obchody VII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście rozpoczną się przy Pomniku Umschlagplatz o godz. 14.30. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych złożą wieńce pod pomnikiem. Wsparcie i udział Kościoła Katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych w VII Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście będzie bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy, ekumeniczny wymiar tego wydarzenia. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za tych, którzy odeszli.

Apel Pamięci

Po uroczystości, o godz. 18.00, wszystkich tych, którzy odeszli przywołamy na ulicy Próżnej w Apelu Pamięci, podczas którego każdy z nas będzie mógł odczytać imiona Ofiar Holokaustu, także swoich Bliskich.

„Walizka”

Po Apelu Pamięci zapraszamy do Foyer Teatru Żydowskiego, gdzie o godz. 19.00 rozpocznie się spektakl Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. „Walizka” w reżyserii Doroty Ignatjew. Jest to sztuka o uzdrawianiu. Wszystko, co mamy w sobie – bagaż wspomnień, często niechcianych – istnieje i żyje w nas, czy tego chcemy czy nie. Możemy nigdy naszej „walizki” nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności.

Tramwaj 

27 stycznia br. w godz. 12.00 – 18.00, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy Tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą Plac Narutowicza - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Stawki - Jana Pawła II - Popiełuszki - Pętla Potocka - Popiełuszki - Arkadia - Okopowa - Towarowa - Plac Zawiszy – Narutowicza.

Źródło.

(ak)