Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wspólne losy Gruzinów i Polaków. Gruzja nieznana

15.11.2011 | wtorek | Udostępnij na Facebooku

Album pt. „Wspólne losy Gruzinów i Polaków. Gruzja nieznana” ukazuje losy gruzińskiej inteligencji i elit oficerskich, która wyemigrowała z zajętej przez bolszewików Gruzji do Polski.

Przedstawia ich życie w przedwojennej Polsce, udział w Kampanii Wrześniowej roku 1939, walkę w szeregach AK oraz w Armii Polskiej na Zachodzie.

Znajdują się tu także wątki współczesne dotyczące m.in. odsłonięcia pomnika Gruzińskich oficerów kontraktowych przez prezydentów Kaczyńskiego i Saakaszwili w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (2007), mityngów w centrum Tbilisi z uczestnictwem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz innych przywódców Europejskich w 2008 roku w czasie agresji Rosyjskiej na Gruzję, oraz ostatniej wizyty Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Gruzji (lipiec 2011).

Album zawiera unikalne fotografie archiwalne i materiały tekstowe.

Autorami publikacji są Piotr Hlebowicz, historyk gruziński, dr David Kolbaia oraz artysta plastyk Piotr Warisch.

Pierwsza prezentacja publikacji odbędzie się 22 listopada 2011 w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie o godzinie 17.00 (Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego).

W prezentacji wezmą udział Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Gruzji w Rzeczypospolitej Polskie, Nikoloz Nikolozishvili. 

W czasie prezentacji album będzie można nabyć po promocyjnej cenie.

Źródło.

(ak)