Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Gułag dzisiaj

27.09.2011 | wtorek | Udostępnij na Facebooku

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich zaprasza 10 października 2011 r. na godz. 17.00 na otwarcie wystawy „Miejsce zamieszkania” Olgi Szonowej. 

Wystawa „Miejsce zamieszkania" powstała w czasie ekspedycji badawczych prowadzonych przez Centrum Naukowo-Informacyjne „Memoriał” w Sankt Petersburgu na terenie Federacji Rosyjskiej i Kazachstanu w roku 2010. Autorka, Olga Szonowa, jest pracownikiem naukowym CNI, zajmuje się jednym z projektów Centrum – Wirtualnym Muzeum Gułagu.

Na zdjęciach pokazane są zarówno resztki obozowej infrastruktury, jak i zwyczajne codzienne życie mieszkańców osiedli wchodzących niegdyś w skład Gulagu. Pozornie nic nieznacząca fotografia dzieci jadących rowerami po ulicy nabiera zupełnie innej wymowy, gdy usłyszymy, że ulica, domy i całe miasto (Kiem) zawdzięczają swój rozwój instytucji Gułagu. Miasto było „stolicą” SŁON (Obozu Robót Przymusowych Specjalnego Przeznaczenia). Obóz dawał miejsca pracy, więźniowie budowali domy, ulice, pracowali przy sprzątaniu miasta.

Fotografie zachęcają do odpowiedzenia sobie na szereg pytań: Jak żyć w takim miejscu? Ile i jakich znaków pamięci powinno tutaj być? Można się zastanowić, czy taka odpowiedź w ogóle jest możliwa...

Wernisaż: 10 października 2011 r. (poniedziałek), w sali im. Lutza (nr 13) w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich we Wrocławiu, przy ul. Strażniczej 1-3, godz. 17.00. 

Wstęp wolny.

Wystawę zdjęć będzie można oglądać do 21 października. Wtorek, środa, czwartek – od 17.30 do 19.00, poniedziałek i piątek – od 14.30 do 19.00.

Źródło.

(ak)