Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

50. rocznica zbudowania muru berlińskiego

18.08.2011 | czwartek | Udostępnij na Facebooku

13 sierpnia chwilą ciszy uczczono ofiary istnienia muru w Berlinie i przypomniano o jego zbudowaniu przed 50 laty.

Mur oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989.

Mur był wyrazem rosnącego dystansu między Wschodem a Zachodem po zakończeniu II wojny światowej, tzw. zimnej wojny. Prowadzono permanentną wojnę dyplomatyczną, a Zachód nałożył embargo technologiczne na państwa bloku wschodniego.

Granica oddzielała już nie tylko dwie części Niemiec, lecz także stanowiła część granicy między RWPG a EWG, oraz między NATO a Układem Warszawskim, a więc między dwoma różnymi polityczno-ideologicznymi, gospodarczymi i kulturowymi, w czasie zimnej wojny oficjalnie wrogo do siebie nastawionymi obozami.

Plan budowy muru był tajemnicą rządu NRD. Budowa muru wywołała tylko protesty dyplomatyczne aliantów, gdyż w dalszym ciągu możliwy był ich kontakt z Berlinem Zachodnim.

Mur był on jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Podczas prób przedostania się przez strzeżone urządzenia graniczne do Berlina Zachodniego wielu ludzi zostało zabitych. Dokładna liczba ofiar jest sporna i niepewna, różne źródła podają od 86 do 238 śmiertelnych przypadków.

Zachęcamy do zapoznania się z dodatkiem historycznym „Tygodnika Powszechnego” (34/11) pt. Jak zbudowano mur berliński.

(ak)