Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Festiwal Warszawa Singera - program!

01.08.2011 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Festiwal zainauguruje premierowy spektakl na podstawie „Szatana w Goraju” I. B. Singera, w reżyserii Michała Zadary, przygotowany przez Teatr Żydowski w Warszawie, jak również niezwykły koncert zespołu klezmerskiego Groove Headz z Austrii – „Wisła szepcze po żydowsku” na barce „Herbatnik” w Porcie Czerniakowskim.

Uroczystym otwarciem festiwalu będzie koncert światowej sławy kantora Josepha Malovanego (USA) z chórem towarzyszącym z Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu w niedzielę, 28 sierpnia, w Synagodze im. Nożyków na ulicy Twardej.

Tradycją festiwalu są występy wybitnych artystów polskich, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Podczas tegorocznej edycji po repertuar żydowski sięgnie Anna Maria Jopek, która wystąpi gościnnie z zespołem klezmerskim KROKE w Teatrze Żydowskim.

Wśród muzycznych projektów festiwalu na szczególną uwagę zasługuje spektakl klezmerski „The Night in The Old Marketplace”, będący połączeniem niepowtarzalnej muzyki z awangardową wizualizacją. Twórcą projektu i jednym z wykonawców jest Frank London, nowojorski trębacz, dyrygent i kompozytor, zdobywca nagrody Grammy w kategorii Contemporary World Music za album Wonder Wheel. Towarzyszyć mu będą znakomitości międzynarodowej sceny klezmerskiej, m.in. Aaron Alexander, Lorin Sklamberrg.

Niezwykłymi gośćmi tegorocznego festiwalu będą muzycy The Ger Mandolin Orchestra z San Francisco, zespołu będącego upamiętnieniem i rekonstrukcją przedwojennej orkiestry mandolinistów z Góry Kalwarii. Koncerty odbędą się  zarówno w Warszawie, jak i w Górze Kalwarii.

Wydarzeniem artystycznym tegorocznego festiwalu będzie uroczysty koncert "Stempeniu" do muzyki Dova Seltzera w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera pod dyrekcją Bogusława Davidova z narracją Zbigniewa Zamachowskiego. Tytułowy bohater to klezmer i wirtuoz skrzypiec. „Stempeniu" według Szolem Alejchema to romantyczna opowieść o miłości, zdradzie i wierności; o ludzkiej słabości i sile, którą da się czerpać z tradycji.

Na festiwalu gościć będzie wielu artystów polskich i zagranicznych. Koncert zagra m.in. Ben Zimet – legendarny bard francuski, o polskich korzeniach, śpiewający w jidysz oraz po francusku. Do Warszawy przyjedzie również Ran Dank – okrzyknięty rewelacją pianistyczną, nagradzany od Sydney po Cleveland. Dank jest izraelskim wirtuozem, laureatem wielu międzynarodowych konkursów, koncertował ze swoimi recitalami w Europie oraz Ameryce Północnej. Teraz zobaczymy go przy fortepianie podczas Festiwalu Singera. Wśród artystów występujących na tegorocznym Festiwalu należy wymienić również Michała Hochmana, Karstena Troyke wraz z Trio Scho z Ukrainy,Teatr Żydowski z Bukaresztu, Raphaela Rogińskiego, Sisters of Sheynville oraz Lenkę Lichtenberg z Kanady,Mendy Cahana z Izraela, Christiana Dawida z Niemiec.

Na ulicy Próżnej oraz Placu Grzybowskim po raz kolejny pojawią się żydowskie kawiarnie oraz winiarnie. Jak co roku otwarty zostanie Klub Miłośników Kultury Żydowskiej, w którym będzie można wziąć udział w spotkaniach z artystami i pisarzami czy w warsztatach języka jidysz.  W piątkowy wieczór na stołach rozstawionych na Placu Grzybowskim zapłoną świece, a Gołda Tencer zaprosi Warszawiaków do wspólnego świętowania wieczoru szabasowego.

W tym roku po raz pierwszy wydarzenia festiwalowe będą odbywać się nie tylko w okolicach Placu Grzybowskiego, ale także zaułkach i klubach prawobrzeżnej Warszawy. Na Starej Pradze odtworzony zostanie magiczny świat przedwojennej żydowskiej „Warsze”. W kameralnych praskich podwórkach zagrają uliczni muzykanci, w alternatywnych klubokawiarniach na ul. Ząbkowskiej, Inżynierskiej, Małej  i 11 Listopada – takich jak Skład Butelek, Hydrozagadka, Sens Nonsensu czy Cztery Pokoje - zagoszczą artyści awangardowej, offowej sceny żydowskiej: Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, King Kong, Candy, Daktari i inni.  Dzieci razem ze swoimi rodzicami będą mogły wziąć udział w podwórkowych zabawach.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, która od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal „Warszawa Singera” jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji gromadzącym co roku od ośmiu lat najwybitniejszych artystów i twórców kultury żydowskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer – Dyrektor Generalny Fundacji Shalom. Od pierwszej edycji Festiwal Warszawa Singera dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, znakomitemu żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach. Poza festiwalem „Warszawa Singera” do głównych inicjatyw fundacji należą takie projekty jak m.in. Centrum Kultury Jidysz, Żydowski Uniwersytet Otwarty czy Uniwersytet III Wieku.

Źródło.

(ak)